2017 Asgari ücreti ve kıdem tazminatı açıklaması Müezzinoğlu'ndan geldi

2017'de asgari ücret ne kadar olacak sorusunun cevabı merakla beklenirken, gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na çevrildi. Bakan, asgari ücret ve kıdem tazminatı hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

2017 Asgari ücreti ve kıdem tazminatı açıklaması Müezzinoğlu'ndan geldi

Hem asgari ücret hem de kıdem tazminatı hakkında açıklama yapan Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği İhracat Zirvesi 2016'ya katıldı. Gündeme ilişkin soruları değerlendiren Müezzinoğlu, merak edilen 2017'de asgari ücret ne kadar ve kıdem tazminatı hakkında açıklamalarında bulundu.

Asgari ücret hususunun hatırlatılması üzerine Müezzinoğlu, geçtiğimiz sene asgari ücrette yüzde 30 artış yapıldığını ve bu durumun işvereni dünya rekabetinden ciddi olarak zorladığını dile getirdi. Bu zorlukları aşabilmek için de hükümetimizin ve Maliye Bakanlığı'nın bu asgari ücretin tolere edilmesi ile ilgili işverene ciddi bir destek sağladığının altını çizdi. Bu sene de o desteğin devam edeceğini belirten Müezzinoğlu, sadece asgari ücretteki artışın değil istihdamın bütününde bir maliyet artışına neden olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, 2017'de yılbaşı itibari ile taraflarla gerekli görüşmelerin yapılacağını, özellikle de üretimimizin, ihracatçımızın, sanayicimizin dinamiklerini aksamadan ve rekabet gücünü zayıflatmadan rekabet gücüne destek vererek, dünya pazarlarında daha da güçlü olmalarını dilediklerini ifade etti.

Kıdem tazminati ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Müezzinoğlu, 1 Ocak'tan itibaren kıdem tazminatına geçileceği gibi bir düzenlemenin olmadığını, ancak kıdem tazminatı fonunun kurulması ile ilgili çalışmaların yapıldığını dile getirdi. Kıdem tazminatı ile ilgili konuyu 2017'de çözmek için çalışmaların devam ettiği belirtildi. İşverenin ve işlçilerin hak, hukukunu koruyan, geliştirilebilir ve sürdürülebilir, güven duygusu sağlam olan bir yapıyı kurmanın ümidi ile çalışmaların yapıldığı vurgulandı.

2017 asgari ücret kıdem tazminatı asgari ücret ne kadar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 2017’nin gözde yarışmacısı İlhan Mansız hakkında bilinmeyenler
Survivor 2017’nin gözde yarışmacısı İlhan Mansız hakkında bilinmeyenler
Umre’de rahatsızlanan kadın ambulans uçakla ülkeye getirildi
Umre’de rahatsızlanan kadın ambulans uçakla ülkeye getirildi