3 bin 590 metre uzunluğundaki Orhangazi Tüneli açıldı

Türkiye’nin en uzun tüneli olma unvanına sahip olan 3 bin 590 metre uzunluğundaki Orhangazi tüneli 2 yıl gibi rekor sayılabilecek bir sürede faaliyete geçti.

3 bin 590 metre uzunluğundaki Orhangazi Tüneli açıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğünce yapılan açıklamalar doğrultusunda, Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu Projesi bünyesinde inşaatı tamamlanan Orhangazi Tüneli kullanıma açıldı. 10 Bin civarında kamyon kullanılarak yapılan harfiyat çalışmaları ile Samanlı Dağı delinerek 3 şeritli 2 tüp inşa edilen, tünel yaklaşık 118 milyon dolara mal oldu. 

Stratejik bir noktaya inşa edilen bu tünel sayesinde hem zamandan hem de bölgedeki araç yoğunluğu  açısından önemli bir tasarruf sağlayacağı düşünülmekte. Öte yandan ciddi anlamda yakıttan tasarruf sağlayacak tünel araçların dur - kalk yapması nedeni ile yaşanan hava kirliliği açasından yaşanan sorunları da ortadan kaldırmayı hedeflemekte.

Tünel’in yapımı aşamasında gerçekleştirilen bir çok işlen 2 yıl gibi rekor sayılabilecek bir zaman diliminde tamamlandı.  3 bin 590 metreyle Türkiye’nin en uzun tünelinin yaklaşık olarak yüzde 50'si Yalova tarafında kalan diğer yarısı da Bursa il sınırları içerisinde bulunmakta. İki ili birbirine bağlayarak bir çok avantaj sağlayan tünel, bölgede en fazla kar yağışı alan Süpürgelik mevkisine alternatif oluşturduğu için özellikle kış aylarında trafik güvenliği açısından önemli katkılar sunacak.

Orhan gazi tüneli Türkiyenin en uzun tüneli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü