4 bin 200 öğretmen alımı yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli öğrencilerin daha iyi Türkçe'yi öğrenebilmeleri için Türkçe öğretmenliği, sınıf öğretmenliği ile Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği branşlarından 4 bin 200 öğretmen bir yıllığına istihdam edecek.

4 bin 200 öğretmen alımı yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ile AB arasında imzalanan Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu projesi kapsamında GEM (Geçici Eğitim Merkezleri) ve Suriyeli öğrencilerin yoğun olduğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışmak üzere ilk etapta 4 bin 200 öğretmeni bir yıllığına istihdam edecek. AVrupa Birliüği ile Türkiye arasındaki Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde, Avrupa Birliği'nin Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonu için proje kapsamında toplamda 300 milyon avroluk destek verileceğini ifade etti.

Suriyeli öğrenciler için kurulan Geçici Eğitim Merkezlerinde 327 bin yabancı öğrencinin eğitim aldıklarını söyleyen MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Geçici Eğitim MÖerkezlerinde Suriyelilerin yaşadıkları şehirlerde okullaşma sorunu yaşamalarından dolayı oluşturulan alanlar olduğunu belirtti. Alınacak olan 4 bin 200 öğretmenin GEM'lerde ve Suriyeli öğrencilerin eğitim görmüş oldukları Bakanlığa bağlı olan okullarda çalışacaklarını dile getirdi. Proje kapsamınad alınacak 4 bin 200 öğretmenden, 500 Türk dili ve edebiyatı, 700 Türkçe öğretmenliği ve 3 bin sınıf öğretmenliği branşlarından mezun olan öğretmenlerin geçici olarak istihdam edileceğini belirtti. Ayrıca bir yıllığına alınan öğretmenlerin çalıştıkları süre zarfında aylık 3 bin TL'nin üzerinde maaş alacaklarını da söyledi.

MEB öğretmen alımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi