Ambalajlanmış yeşilliklerdeki büyük tehlike!

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre paketlenmiş yeşilliklerde vücutta tehlikeli enfeksiyonlara yol açarak zehirlenmeye sebebiyet veren “salmonella” bakterisinin üreme potansiyelinin çok yüksek olduğu açıklandı

Ambalajlanmış yeşilliklerdeki büyük tehlike!

The Guardian gazetesi tarafından servis edilen habere göre, Leicester Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmalar doğrultusunda, paketlenmiş sebze yapraklarında bulunan bakterilerin, ambalajı açıldıktan sonra normalden çok daha hızlı bir şekilde üredikleri açıklandı.

Bu ürünlerin yapraklarından çıkan sıvının salmonella bakterisinin üreme riskini 2 bin 400 kat artırdığını ifade eden uzmanlar, bu yeşilliklerin tüketilmesi halinde vücutta enfeksiyon oluşturarak zehirlenmeye neden olabileceğini vurguladı. Dr. Primrose Freestone’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamaya göre, salatada kullanılan yeşillik yapraklarının paketlenme öncesi kesilmesi nedeniyle oluşan  az miktardaki sıvının, yeşillikler buzdolabı ortamında muhafaza ediliyor olsa dahi, salmonellanın üremesi için gereken koşullara sahip olduğunu kaydetti.

Bu sıvının salmonella bakterisinin marul, roka, ıspanak gibi yeşil sebzelerin yapraklarına güçlü bir şekilde bağlanmasına yol açtığını ifade eden Freestone, zehirli bakterinin yıkansa dahi temizlemeyeceğini belirtti. Salmonella adı verilen bakteri grubu, gıda zehirlenmelerinde bilinen en yaygın bakteri grubudur.

 

 

 

salmonella Ambalajlanmış yeşillikler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü