B12 vitamini eksikliği neden olur? Belirtileri ve tedavisi...

Kişinin yaşam kalitesini negatif olarak etkileyen ve tedavi edilmediği takdirde daha da kötü sonuçlar doğurabilen B12 eksikliği ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu nedenle uzmanlar B12 eksikliğinin neden olduğu, belirtileri ve tedavisi hususunda kişilerin bilinçlenmesi gerektiğini bildiriyor.

B12 vitamini eksikliği neden olur? Belirtileri ve tedavisi...

B12 vitamini sinir ve beyin sisteminin normal olarak çalışmasına yarar sağladığı gibi aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin de yapımında büyük bir görev üstlenmektedir. B 12 vitamini diğer vitaminler gibi vücutta kendiliğinden üretilemez ve gıdalardan alınması şarttır. Bu durumda B 12 vitamini içermeyen besinler tüketildiğinde büyük bir eksiklik meydana gelir. Kimileri ise B 12 vitamini içeren besin gruplarını çokça tüketiyor ise de bu eksikliği bir türlü gideremez. Çünkü bazı kişilerde vitamin emilimi sindirim sistemi bozukluğu ve hastalıklarından dolayı B 12 vitamini karşılamaz.

Peki B 12 vitami eksikliğinin belirtileri nelerdir? Bu vitamin bahsi geçtiği üzere hem sinir ve beyin sistemini hem de kırmızı kan hücrelerinin yapımında önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle bütün bu gerekli ve bir o kadarda önemli sistemleri sağlayan B 12 vitaminin eksikliğinde bir takım ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Genellikle B 12 vitamini eksikliği olan kişilerde iştahsızlık, halsizlik, çarpıntı, yorgunluk, cilt renginde solukluk, hafıza ve algıda zayıflık ile kilo kaybı gibi durumlar oluşur. Bunların haricinde görme bozuklukları, kulak çınlaması, kol ve bacakta uyuşmalar, gerginlik, depresyon da B 12 eksikliğinde oluşabilir.

B 12 eksikliğinin tedavisi ise mümkündür. Hafif eksiklik durumlarında B 12 vitamini içeren besinler doktorlar tarafından tavsiye edilir. Bu durum az olan eksikliği giderebilir. Ancak beslenmenin ötesinde bir tedavi yapılması söz konusu olursa ağız yolu ile alınan B 12 vitamini hapları ya da iğne takviye edilebilir. Bu tedavi yöntemleri ile eksiklik giderilebilir. Ancak tedaviye başvurmayan kişilerin devamlı olarak takviye alması gerekebilir.

B 12 eksikliği B 12 eksikliği neden olur B 12 eksikliği belirtileri B 12 eksikliği tedavisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa’da PTT şubesi silahlı bir kişi tarafından soyuldu
Bursa’da PTT şubesi silahlı bir kişi tarafından soyuldu
Müjde! İki ülkenin vizeleri kaldırıldı
Müjde! İki ülkenin vizeleri kaldırıldı