Balık tüketiminin faydaları nelerdir? Neden balık tüketmeliyiz?

Üç tarafı denizlerle kaplı Türkiye'de maalesef ki balık tüketimi diğer ülkelere oranla en alt sıralarda yer alıyor. Sağlıklı bir yaşam isteyenlerin ilk tercih edeceği besinlerden biri olması gereken balık tüketiminin faydaları saymakla bitmiyor. Peki neden balık tüketmeliyiz ve ne kadar balık tüketmeliyiz? İşte detaylar...

Balık tüketiminin faydaları nelerdir? Neden balık tüketmeliyiz?

Türkiye'de et tüketiminin balık tüketimini sollamasından dolayı, pek çok diğer ülkeye oranla balık tüketimi en dip sıralarda bulunuyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmede çok önemli bir yere sahip olan balık haftada en az 2 kere tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Birleşmiş Milletler'in Gıda ve Tarım Örgütü araştırmalarına görei Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve İspanya gibi ülkelerde kişi başına senede 20 kilogramdan fazla balık düşerken, İzlanda'da 90, Avrupa Birliği ülkelerinde 26, Japonya'da 75, Suudi Arabistan'da ise kişi başına 10 kilogram balık tüketiliyor. Ancak üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen Türkiye'de kişi başı yıllık tüketilen balık miktarı 8 kilogram.

Tam bir protein kaynağı olan balık tüketimi faydaları saymakla bitmiyor. Vücuttaki dokuların gelişmesi ve koruma altında olmasını sağlayan içeriğinde aminoasitler barındırmaktadır. Kilonun sağlıklı dengede kalmasına, bu nedenle de zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği besinlerden biridir. İçerisinde fosfor, demir, iyot, kalsiyum, madensel tuzlar, A, B, K, D vitaminleri içeririr. İçerisindeki A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gözlerin görme özelliğinin kuvvetlenmesine, zeka gelişiminin artmasına, hastalıklara karşı vücudun dirençli olmasına, kan yapımına, kemiklerin gelişmesine, dokuların yenilenmesine ve iyileşmesine, saçların canlı ve cildin parlak olmasına yardımcı olur. Sıklıkla güneşte durmayanlar için, kemik ve diş sağlığına oldukça çok yararı vardır. İçeriğindeki Omega-3 sayesinmde ise vücudun üretmediği yağ asidini üretir. Kolestrolü düşürmeyi sağlar, kalbi korur ve kalbi kalp-damar hastalıklarından da korur.

balık tüketimi faydaları neden balık tüketmeliyiz balık yararları balık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avustralyalı dublör çekimler sırasında gerçek silahla öldürüldü
Avustralyalı dublör çekimler sırasında gerçek silahla öldürüldü
Zonguldak’ta nişanlı çift uçurumdan düşerek feci şekilde can verdi
Zonguldak’ta nişanlı çift uçurumdan düşerek feci şekilde can verdi