Bu besinlerle Alzheimer ile savaşmak mümkün!

Yeni bilgileri öğrenmekte güçlük mü çekiyorsunuz? Ya da yakın zamana ait bilgileri hatırlamıyor musunuz? Bunların alzheimer belirtisi olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu rahatsızlığın çeşitli davranış ve zihin bozukluklarına neden olduğunu bildiriyor. Peki alzheimer nasıl yavaşlatılır? Nasıl savaşılır? İşte detaylar...

Bu besinlerle Alzheimer ile savaşmak mümkün!

Alzheimer hastalığının bunamanın en sık görülen tipi olduğunu söyleyen VM Medikal Park Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ertuğrul Uzar, Alzheimer belirtilerinin genel olarak unutkanlık ile başladığını belirtti. Alzheimer kendini göstermeye başladığı zaman kişide eski anıların hatta geçmiş zamandaki anıların yavaş yavaş silinmesine ve hatırlanmasına engel olur.

65 yaş ve sonrasında görülen ve kesin bir tedavisi olmayan bu hastalık hem zihinde hem de davranışlarda bozukluklara neden olur. Kişinin konuşmasında bozukluk, kişileri tanıyamama, karar vermede güçlük, yolunu kaybetme gibi zihin problemleri sıklıkla görülür. Alzheimer’ın tedavisi her ne kadar kesin olarak henüz mümkün olmasa da iki tip ilaç kullanılır. Kullanılan ilaçlar ile Alzheimer yavaşlatılır ve semptomlar azaltılır. 

Bazı besinler ile Alzheimer başlamadan yavaşlatılabilir. Düzenli olarak sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersiz yapma, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, sosyalleşmek ve hafızayı zinde tutmak Alzheimer’ı engellemeye yardımcı olacaktır. Badem, ceviz, fındık, kabak çekirdeği, ıspanak, havuç, nane, sivri biber, yumurta sarısı, yeşil sebzeler, domates, kayısı, süt, sığır eti, beyaz peynir, balık, yeşillikler gibi A, B, C ve E vitamini kaynaklı besinler tüketmek de Alzheimer'ın başlamadan yavaşlamasına yardımcı olacaktır.

alzheimer alzheimer belirtileri alzheimere iyi gelen besinler alzheimer nasıl yavaşlatılır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 2017’nin gözde yarışmacısı İlhan Mansız hakkında bilinmeyenler
Survivor 2017’nin gözde yarışmacısı İlhan Mansız hakkında bilinmeyenler
Umre’de rahatsızlanan kadın ambulans uçakla ülkeye getirildi
Umre’de rahatsızlanan kadın ambulans uçakla ülkeye getirildi