Çocuklarda hiperaktifliğe dikkat!

Çocuklarda hiperaktive ozukluğu ve dikkat eksikliğinin yaygın görülen bir problem olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Merve Demir, hiperaktif çocuk nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıldır? Sorularını açıklıyor.

Çocuklarda hiperaktifliğe dikkat!

Dikkat sorunları ile birlikte aşırı ve kontrolsüz hareketlilik hiperaktiflik belirtilerindendir. Bazı çocuklarda dikkat dağınıklılığı, bazı çocuklarda ise aşırı hareketlilik ve kontolsüz hareketlilik görülmektedir. Fakat çoğu çocukta hem dikkat dağınıklılığı hem de aşırı ve kontrolsüz hareketlilik yaygın olarak görülmektedir. Bu durumda ise çocuğun yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Şımarık ve yaramaz çocukarın, anne-babalarının yalnış ya da olumsuz tutumlarından dolayı olmadığı, hiperaktifiğin oluşumunda genetik faktörlerin etkili olduğunu belirten Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Çocuk-Ergen Psikoterapsti Uzman Psikolog Merve Demir, dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu olan çocukların özelliklerini dile getirdi.

Hipertaktif ve dikkat bozukluğu olan çocuklar, dikkat sürdürmekte zorlanır ve dikkatsizlikten dolayı eğitim hayatından da olumsuz etkilenir. Kendisi ile doğrudan konuşulduğunda dinlemiyor gibi gözükürler. Ödevlerini yapmak istemez ve dersin başına oturmak istemez. Unutkandır ve sorumluluklarını yerine getirmz. Uzun süre hareketsz kalamaz ve kıpır kıpırdır. Aşırı konuşkandır. Sessiz oyun oynayamazlar. Aynı zamanda arkadaşları ile de sorun yaşarlar. Dağınık ve düzensiz çalışırlar.

Hiperaktive bozukluğu ve dikkat eksikliği tedavinsinde, psikoterapi, ilaç tedavisi, okul-öğretmen ve aile iş birliği içerisinde olmalıdır. Çocukla yapılan oyun terapisi, çocuğun kendi hayatını nasıl idare edeceğini öğretir. Sakinleşmeyi ve kendisini kontrol etmeyi öğrenir. Problem çözme becerileri ve duygularını kontrollü olarak ifade etmeyi öğrenir. Oyun terapisi kadar, öğretmenlerin ve başta ailenin çocuğa nasıl davranması gerektiği de önemlidir.

hiperaktive hiperaktif dikkat eksikliği Merve Demir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte LG V20’nin merak edilen satış fiyatı
İşte LG V20’nin merak edilen satış fiyatı
Emziklerle gelen tehlikelere dikkat! Bebeğiniz O hastalığa yakalanabilir
Emziklerle gelen tehlikelere dikkat! Bebeğiniz O hastalığa yakalanabilir