Depresyona girme nedenleri nelerdir?

Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney çağın hastalığı depresyon sebepleri ve bununla başa çıkabilme yollarını anlattı.

Depresyona girme nedenleri nelerdir?

Hayattan zevk almadığı, dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, kendini değersiz hissetme, kararsız, gibi belirtileri olan depresyonun zaman zaman uzun sürebileceğini ifade eden Üney, bu duruma yaşamdaki olumsuzlukların neden olabileceği gibi, herhangi bir neden olmaksızın oluşan içsel depresyonlarında var olduğuna dikkat çekti.

Üney, hayat mücadelesi içinde kazanç ve gider arasında denge kuramayarak gereksiz harcamalar içinde ise depresyonda olabileceğini belirterek zor şartlarda yaşam mücadelesi veren, yoğun ve yorucu tempoda çalışanların depresyona girme konusunda büyük risk taşıdıklarını belirtti. Öte yandan sonbaharın gelişi ile de insanlarda hüznün arttığını, gün ışığının azalması, erken kararan ve serin hava nedeni ile mevsimin özelliklerine uymak yorucu olduğu için birçok hastalık için riskli olan bu dönem depresyon içinde risk oluştuğunu vurguladı.

Büyük kentlerde yalnız yaşayan insan sayısının arttığını ifade eden Üney, bu kişilerin aile ve arkadaş desteğinden yoksun olduğunu, bu kişileri içinde depresyon riskinin olduğunu uykuya ve dinlenmeye özen göstermeyen, aşırı alkol veya uyuşturucu madde kullanan kişilerde de depresyonun sık görüldüğünü ifade etti. 

depresyon depresyon nedenleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
iTunes sinema ile vizyon öncesi filmler evlere geliyor
iTunes sinema ile vizyon öncesi filmler evlere geliyor
Gülben Ergen Kıbrıs Sahnesi için 300 bin TL talep etti!
Gülben Ergen Kıbrıs Sahnesi için 300 bin TL talep etti!