Evlenmeden önce iş yerinden istifa eden kadın işçiye kıdem tazminatı yok

Evlilik öncesi iş akdini fesheden kadına yerel mahkeme kıdem tazminatı ödenmesi kararı vermişti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bu kararı bozdu.

Evlenmeden önce iş yerinden istifa eden kadın işçiye kıdem tazminatı yok

3 yıldır çalışmakta olduğu iş yerinden evleneceği gerekçesiyle nikahtan 10 gün önce istifa eden kadın işçi, verdiği dilekçe ile iş akdinin feshedilerek kıdem tazminatı ödenmesini istemişti. İş Kanunu’na göre, kadın işçilerin evlendikten sonraki 1 yıl içinde kendi rızası ile hizmet akdini sona erdirmesi durumunda ancak kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklarına işaret eden şirket, kadın işçiye kıdem tazminatını ödemedi.

Bunun üzerine evlilik nedeniyle iş akdinin feshedilmesinden kaynaklanan kıdem ve ihbar tazminatını almak için Sakarya İş Mahkemesi’ne dava açan kadın işçiye yerel mahkeme, evlilik nedeni ile iş akdinin feshedildiğinin anlaşıldığı, davacının evlendiği tarih ile iş akdinin feshine ilişkin dilekçe arasında 10 gün olduğu ve davacının işi bırakma sebebinin evlilik olduğunu daha önce davalı şirkete bildirdiği, bu nedenle de davacının fesih tarihinden itibaren 10 gün sonra evlenmiş olmasının tazminat alamayacağı anlamına gelmeyeceği belirtildi.

KIDEM TAZMİNATI HAKKI İÇİN EVLİLİK SONRASI ŞARTI

Kararı şirketin temyiz etmesi sonrasında Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kıdem tazminatı ödenmesi yönündeki kararını bozdu. İş Kanunu’nda, kadın işçinin evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde evlilik sebebiyle iş akdini kıdem tazminatına hak kazanabilecek şekilde feshedebileceğinin hükme bağlandığı belirtildi. Evlilik sebebiyle fesih hakkının evlilik tarihi itibariyle başlayacağı, bu hakkın sadece kadın eşe tanındığı ve resmi evlilik tarihi itibariyle bir yıl içinde kullanılması gerektiği ifade edildi. Evlilik öncesinde bu hakkın kullanılmasının mümkün olmadığı vurgulanarak, kadın işçinin yasanın tanıdığı fesih hakkını kullanması durumunda kıdem tazminatı hakkı doğacağı ancak feshin işverence kabul edilmesinin gerekmediği de ifade edildi.

Ayrıca kararda kadın işçinin evlilik nedeniyle iş akdinin feshedilmesinin ardından ara vermeden başka bir iş yerinde çalışmaya başlayabileceği ve bu durumun kadına evliliğin yüklediği görevleri yerine getirmesi noktasında daha olumlu sonuçlar doğurabileceği görüşüne de yer verildi.

kıdem tazminatı kadın işçiye kıdem tazminatı Evlilik öncesi iş akdinin feshi Evlilik öncesi istifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi