Facebook habercilik işine giriyor

Facebook, ABD seçimleri sonrası eleştirilerin kendi üzerinde yoğunlaşması sonucu bir habercilik projesi hazırladı.

Facebook habercilik işine giriyor

Doğruluğu kesin olmayan haberlerin Facebook üzerinden yayılmasını engellemek suretiyle basın sektörüyle ilişkilerini güçlendirmek isteyen şirket, "Facebook Habercilik Projesi"ni tanıttı.

Facebook ürün direktörü Fidji Simo bir yazılı açıklama yaparak projeden bahsetti. Simo, kullanıcıların Facebook üzerinden paylaşım yaparak fikir ve haberleri yaymayı sevdiğini, bu durumda da sağlıklı haber ortamı oluşturmanın Facebook'un görevi olduğunu belirtti. Yeni bir program hazırladıklarını açıklayan Simo, Facebook ve basın sektörü ile bağlarını güçlendirecek bu projede haber kuruluşları ile ortaklığın ileriye taşınacağını, eğitimcilerle iş birliği yapılacağını, insanların dijital ortamda doğru bilgilendirilmesinin sağlanacağını ifade etti.

Kullanıcılara ve gazetecilere eğitim

Üç temel amaçtan bahseden Simo, bunları sosyal ağ için haber ürünlerinin geliştirilmesi, gazetecilere yönelik eğitim ve kullanıcılara yönelik eğitim olarak sıraladı. Yerel basına hedef kitleye ulaşma desteği verileceğini de belirten Simo, favori basın kuruluşlarına kullanıcıların üyeliği konusunda da çalışma yapacaklarını vurguladı. Ayrıca Facebook mühendislerinin basın kuruluşları ile düzenli toplantılar yapacağını da belirtti.

facebook haber facebook habercilik projesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi