Güneşe en yakın gezegen keşfedildi: Dünyaya benziyor

Güneş Sistemi’nin en yakınında bulunduğu belirtilen yıldız Proxima Centauri’nin yörüngesinde bilim adamları, dünyaya çok benzediğini iddia ettikleri bir gezegen buldu.

Güneşe en yakın gezegen keşfedildi: Dünyaya benziyor

“Pale Red Dot” kurulu uluslararası bilim adamlarının oluşturduğu bir kurul ve yaptıkları uzun araştırmaların sonucunu açıkladılar. Buna göre yeni bulunan bu gezegenin dünyaya benzediği belirtildi ve “kırmızı cüce yıldız” olarak adlandırılan Proxima Centauri’nin yörüngesinde yer aldığı açıklandı.

“Proxima b” olarak adlandırılan gezegen, Şili’de bulunan La Silla Gözlemevi’ndeki hassas spektrometrelerle keşfedildi. Gezegenin dünyada 1,3 kat daha büyük olduğu, uzaklığının ise 1,2 ışık yılı olduğu belirtildi.

Carnegie Bilim Kurumu bilim adamlarından Paul Butler, konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve keşfin 30 yıllık bir çalışma sonucunda gerçekleştiğini, bunun dışında da dünyaya en yakın gezegenlerin etrafındaki araştırmalarda yüzlerce gezegen keşfedildiğini ifade etti. “Proxima b” adlı gezegen ile ilgili ayrıntılar Nature dergisinde yayınlanacak.

dünyaya benzeyen gezegen yeni gezegen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hanife aşkını itiraf etti! Serkan ne cevap verdi?
Hanife aşkını itiraf etti! Serkan ne cevap verdi?
App Store uygulamalarına zam geldi!
App Store uygulamalarına zam geldi!