İstanbul İzmir otoyolu ile yolculuk 9 saatten 3,5 saate iniyor

433 kilometrelik Gebze-Orhangazi-İzmir arasında yapılan ve 3’te 2’si tamamlanan otoyol sayesinde İstanbul İzmir arası yolculuk süresi 9 saatten 3,5 saate inecek.

İstanbul İzmir otoyolu ile yolculuk 9 saatten 3,5 saate iniyor

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgilere göre, İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları da dahil olmak üzere Gebze-Orhangazi-İzmir arasında yapılmakta olan otoyolun yarıdan fazlası tamamlandı. Yap-İşlet-Devret projesi olarak 348 kilometrelik otoyol ve 49 kilometrelik bağlantı yolları ile birlikte toplam 433 kilometrelik projenin Gebze-Gemlik bölümündeki çalışmalar bitti.

Gebze-Bursa kesiminde ise yüzde 91’i tamamlanan projenin Kemalpaşa ayrımı-İzmir bölümünün ise kalan yüzde 10’luk bölümünü tamamlama çalışmaları devam ediyor. Projenin bütününe bakıldığında tamamlanan bölümlerin oranı yüzde 66 fiziksel gerçekleşme olarak görülüyor.

İstanbul İzmir arası 8-10 saatten 3-3,5 saate inecek

30 Haziran’da açılışı gerçekleştirilen otoyolun en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü sayesinde sürücüler, 1,5 saatte dolaşmaları gereken körfezi 6 dakikada geçebiliyor. 2013 yılının Mart ayında başlayan projenin 7 yıllık yapım süreci anlaşması bulunuyor ve projenin tamamlanması sonucunda toplam mesafeyi 95 kilometre kısaltması bekleniyor. Bu sayede de 8 ila 10 saat arası süren İstanbul-İzmir arası toplam yolculuk süresi ise 3-3,5 saate ineceği öngörülüyor.

Yap-İşlet-Devret projesi sayesinde planlanan tasarruf miktarı 650 milyon dolar. Projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 10 milyar 51 milyon 882 bin lira olurken otoyol projesi sayesinde istihdam sağlanan kişi sayısı ise 7 bin 918 olarak açıklandı.

istanbul izmir arası istanbul izmir otoyolu istanbul izmir arası mesafe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 2017’nin gözde yarışmacısı İlhan Mansız hakkında bilinmeyenler
Survivor 2017’nin gözde yarışmacısı İlhan Mansız hakkında bilinmeyenler
Umre’de rahatsızlanan kadın ambulans uçakla ülkeye getirildi
Umre’de rahatsızlanan kadın ambulans uçakla ülkeye getirildi