Kamuda mal ve hizmet alımlarında tasarruf dönemi başlıyor

Kamu devrim niteliğinde bir dönem başlıyor. Yeni dönemde kırtasiye alımlarından, ek servise hatta - makam aracı alımlarına kadar her türlü mal ve hizmette tasarruf yapılacak. İl olarak lüks araç alınlarında gidilen tasarrufa göre makam aracının fiyatı 154 bin 500 TL’yi geçmeyecek.

Kamuda mal ve hizmet alımlarında tasarruf dönemi başlıyor

Tasarruf tedbirlerine karar veren Hükümet, 2017 ila 2019 arasında yapılacak alımları ve tasarruflu olarak mal ve hizmet alımlarını kapsamında devletin her bölümün için önemli kararlar alma hazırlığında. Yeni düzenlenen mali plan dahilinde yer alan yayım alımlarında ve kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanmasında harcamalar minimumda tutulacak.

Tasarruf kapsamında ajanda, bloknot, çanta gibi malzemelerin basım ve dağıtımları yapılmayacak. Telefon, cep telefonu, uydu telefonu, faks ve benzeri haberleşme araçları için uygulanan tasarruflarda bu iletişim araçlarının amacına uygun olarak kullanımı denetlenecek. Bunların yanı sıra kamuya şoförlü ya da şoförsüz araç kiralama hizmeti alınabilecek ancak aracın yakıtı hizmet alımı içerisine dahil edilmeyecek. Bu sayede ne kadar yakıt alınması gerektiğine kamu kurum yetkilileri karar verebilecek.

Binek araçların yanı sıra, arazi aracı, minibüs, kaptıkaçtı, pick-up, panel, midibüs, otobüs, kamyon, ambulans, mototiklet ve bitiklet alımlarını yapılmakla beraber alımlar için belirlenen üst limit geçilmeyecek. Buna göre 2017 yılında bitiklet alım fiyatı 2 bin 400 TL olarak belirlenirken, makam dışında kullanılacak binek araç sınırı 50 bin 400 TL olacak. 2017 yılı alınacak makam araçları alımı için üst rakam 154 bin 500 TL olacak. 

Kamuda tasarruf dönemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avustralya 2020 yılında pasaport çilesine son veriyor
Avustralya 2020 yılında pasaport çilesine son veriyor
Kızarmış ekmek ve patatesteki büyük tehlike
Kızarmış ekmek ve patatesteki büyük tehlike