Kaya tuzu sağlıklı mıdır? Zaraları ve yararları nelerdir?

Sağlıklı olduğu ifade edilerek diğer sofra tuzlarının tüketiminin minimuma indirilmesine neden olan Kaya tuzunun insan sağlığına zarar verdiği ile ilgili Türkiye Kardiyoloji Derneği’nden önemli açıklamalar yapıldı. İşte detaylar…

Kaya tuzu sağlıklı mıdır? Zaraları ve yararları nelerdir?

Her türlü tuz tüketiminin zararlı olduğunu ifade eden uzmanlar, sağlıklı olduğu ifade edilen kaya tuzunun kalp ve damar hastalıklarına yol açtığını, sağlıklı olduğu öne sürülen kaya tuzu kullanımının artması ile bu oranın daha da artış gösterdiğini belirtti.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Kardiyoloji Derneği Bilim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Birhan Yılmaz, kaya tuzunun faydalı olduğunun açıklanmasının doğru olmadığını,  çünkü kaya tuzunun içeriğinde yoğun oranda Sodyum olduğunu ve bununda kalp ve damar hastalıklarını önemli ölçüde tetiklediğini bunun yanı sıra kaya tuzunda birçok kimyasal maddenin bulunduğunu kaydetti.

Bu nedenlerden dolayı kaya tuzu kullanmaktan kaçınmak gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bu tuzun içeriğinde kanser yapan maddelerin de yoğun şekilde bulunduğunu vurguladı. Kanser etkeni olan bu maddelerin atom bombası yapımında kullanılan plütonyum, talyum, radyum ve kurşun olduğunu belirten Yılmaz, insan sağlığı için kaya tuzundan uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan bir dönem oldukça popüler olan kaya tuzunun, sindirim bozukluklarına iyi geldiği, iştah açtığı, kan dolaşımını hızlandırdığı, mide ekşimelerini önlediği gibi bir çok faydası olduğu açıklanmıştı...

kaya tuzu kaza tuzu zararlı mıdır kaza tuzunun zararları nelerdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü