Kurban Bayramında et tüketimi nasıl olmalıdır?

Kurban Bayramının gelmesi ile birlikte bilinçsiz bir şekilde et tüketiminde yoğun bir artış gözlemleniyor. Fazla tüketilen et ise bir takım sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Peki sağlıklı bir şekilde eti nasıl tüketmeliyiz? İşte detaylar...

Kurban Bayramında et tüketimi nasıl olmalıdır?

Kurban Bayramına sayılı günler kala, herkesin aklına sıklıkla gelen ilk konu elbette et tüketimi oluyor. Akrabaların ve aile fertlerinin bir araya geldiği geniş sofralar kurulurken, bayram süresince hem et tüketimi artıyor. Hem de öğünlerin sayısı giderek çoğalıyor. Öncelikle kalp ve damar, hipertansiyon, şeker ve böbrek hastaları olmak üzere herkesin bayramda ve bayram sonrasında beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Protein zengini olan et her ne kadar faydalı olsa da içerisinde yüzde yirmi oranında bulunan yağı unutmamak lazım.

Aşırı miktarda tüketilen et, kandaki yağ oranının artmasına neden olur ve bu şekilde de kalp ve damar hastalıklarını oluşturur. Hele ki kalp-damar hastalığı olan birinin et tüketimine çok daha dikkat etmesi gerekmektedir. Öte yandan yine çok yenilen et, sindirim güçlüğüne, mide yanmasına, mide kramplarına ve ağrılarına, ayrıca kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir.

Kurban bayramında kesilen kurbanlık hayvanın eti mutlaka 24 saat bekletilmelidir. Çünkü yeni kesilen hayvan etinde rigor mortis adı verilen bir sertlik vardır. Bu da hem pişirmede hem de sindirmede zorluk çıkaracaktır. Mide rahatsızlığı olan kişiler eti özellikle bir gün dinlendirdikten sonra tüketmelidir. Eti pişirme yöntemi olarak, ızgara, haşlama ve pişirme gibi yöntemler tercih edilmeli ve kavurma, kızartma yöntemleri tercih edilmemelidir.

Et yemeği yaparken, sebzeler eşliğinde pişmesi ve sebzelerle tüketilmesi sebzelerin içerisindeki C vitamini etlerdeki demirin emilimini artırır. Ayrıca, aşırı et tüketimi bağırsak rahatsızlıklarına neden olurken, et tüketirken yanında hoşaf gibi şeyler tüketmek kabızlığı önleyecektir.

 

et tüketimi nasıl olmalı et tüketirken aşırı et tüketimi kurban bayramı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Zuhal Topal'la'da Ezgi ve Umut'tan güzel haber!
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü
Boşanmak üzere olduğu eşini ve kayın validesini yol kenarında öldürdü