Lenfoma tedavisi erken teşhis ile mümkün

Lenfoma kanserinde tamamen iyileşmenin erken teşhis ile mümkün olduğunu belirten Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, Lenfomanın belirtilerini anlattı.

Lenfoma tedavisi erken teşhis ile mümkün

“15 Eylül Dünya Lenfoma Günü” nedeniyle hastalık ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, lenfomanın nedenleri e tedavisi hakkında bilgiler verdi. Özellikle tarımda kullanılmakta olan böcek ilaçlarının bu hastalığa neden olabileceğinin belirtildiği açıklamada lenfomanın kadınlarda sekizinci erkekler de ise yedinci kanser türü olduğuna dikkat çekildi.

Lenf sisteminden kaynaklanan kanser türlerinin ortak adı olan lenfomanın özellikle 60 yaş üzerindeki kişilerde görüldüğü ifade edilirken, dernek başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet’in de görüşlerine yer verildi. Özet, açıklamalarında boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde görülen bezelerin lenfoma belirtisi olabileceğini kaydederek, sebebi belli olmayan ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı ve sürekli yorgunluk gibi belirtilerin ortaya çıkması durumunda derhal bir doktora başvurulması gerektiğini ifade etti.

Lenfoma tedavisi için ilaç (kemoterapi) veya ışın tedavisi ya da her ikisiyle birlikte yapılabileceğini belirten Özet, Türkiye’de yılda 8-10 bin arasında lenfoma hastası olduğunun tahmin edildiğini kaydetti ve tedavisi mümkün olan bu hastalığın geç kalınması halinde tedavi başarısının düşeceğini ifade etti. Özet, bilinçlenmenin ve farkındalığın önemli olduğu lenfomanın tedavisinde başarı oranının yüksek olduğu bilgisini paylaştı.

lenfoma lenfoma tedavisi lenfoma belirtileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hanife aşkını itiraf etti! Serkan ne cevap verdi?
Hanife aşkını itiraf etti! Serkan ne cevap verdi?
App Store uygulamalarına zam geldi!
App Store uygulamalarına zam geldi!