Mars’ın yayınlanan yeni görüntüleri görenleri büyüledi

Uzay’ın sırlarını keşfedebilmek adına Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu Merkezi tarafından başlatılan çalışma kapsamında 2014 yılında yörüngeye yerleşen uzay aracı tarafından çekilen Mars’ın yeni görüntüleri resmi internet sitesi aracılığı ile paylaşıldı.

Mars’ın yayınlanan yeni görüntüleri görenleri büyüledi

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu Merkezi (ISRO) tarafından çekilen fotoğraflar merkezin resmi internet sitesinden yayınlandı. Bunun yanı sıra Marsın uydusu Phobos’u da fotoğraflayan ISRO bu özel kareleri de yayınlayarak eşsiz güzellikteki manzarayı takipçilerinin beğenisine sundu.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu tarafından uzaya yollanan ISRO Hindistan’da üretilen GSLV roketiyle uzaya fırlatıldı. Bu özel uzay aracı 5 Kasım 2013’te bu önemli yolculuğa başlamıştı. Mars Orbiter adı verilen uzay aracı 24 Eylül 2014’te Marsın yörüngesine yerleşti.

Bu nedenle araştırmalarına tam olarak 2014 yılında başladığı ifade ediliyor. Bu önemli çalışma için yaklaşık 73 milyon dolar harcama yaptığı öğrenen Hindistan aynı zamanda bir ilke de imza atmış oldu. Yolladığı bu araçla Hindistan Marsa ulaşan üçüncü ülke olmayı başarmış oldu.

Hindistan’ın Mars görevinde başarı sağlaması halinde Fransa ile işbirliği yaparak Marsın yüzeyine uzay aracı indirmek olduğu da alınan duyumlar arasında.

Mars ISRO Mars yüzeyi Mars yeni görüntüleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bandırma'da bir binanın yan duvarı çöktü
Bandırma'da bir binanın yan duvarı çöktü
Yarın Doğu Karadeniz'de yoğun kar yağışları bekleniyor
Yarın Doğu Karadeniz'de yoğun kar yağışları bekleniyor