Mars’ta görüntülenen meteor akıllarda soru işareti bıraktı

NASA tarafında Mars’ı incelemek için gönderilen uzay araçlarından Curiosity, Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars yüzeyinde esrarengiz bir meteor buldu.

Mars’ta görüntülenen meteor akıllarda soru işareti bıraktı

Mars’a keşif için gönderilen NASA'nın uzay araçlarından Curiosity, Mount Sharp adı verilen bölgede keşif için ilerlediği sırada görenleri hayrete düşürün bir meteor taşına rastladı. Bugüne kadar rastlanan meteorlardan çok daha küçük olduğu gözlemlenen bu meteorun bileşenleri nikel ve demirden oluşmakta.

Geniş bir alan baz alınarak çekilen resimde fark edilen meteor görüntüsü dikkatleri çekince, Curiosity adlı uzay aracı meteorun yakınına giderek ChemCam Remote Micro-Imager ile çektiği yakın markajlı fotoğraf sayesinde detaylı olarak incelendi. Arizona State üniversitesinde görevli yapmakta olan araştırmacıların inceleyeme aldığı meteor, uzay filmlerinde görmeye alışık olduğumuz  görüntüsüne rağmen sadece demirin ve nikelin karışımıyla oluşmuş, ilgi çekici bir meteor çeklinde yorumlandı.

Keşfi yapılan meteorun, Mars gezegenine yakın mesafede bulunan Asteroid Kuşağı'ndan yüzeye düşmüş olabileceği iddia ediliyor. Dış yüzeyi şimdiye kadar bulunmuş olan meteor yüzeylerinden çok daha düz ve pürüzsüz olmasının sebebi ise, atmosfere giriş yaptığı sırada sürtünmeden kaynaklanan ısı artışıyla erimiş olması olarak yorumlandı.

 

 

Mars NASA Meteor Curiosity
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ölene Kadar dizisi uyarlama mı? Açıklama geldi
Ölene Kadar dizisi uyarlama mı? Açıklama geldi
Antalya'da şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiliyor
Antalya'da şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiliyor