Otomobillerde ÖTV belirleme sistemi değişti

Bakanlar Kurulu'na motorlu taşıtların ÖTV oranlarını çeşitli kriterlere göre yeniden belirlenmesi yetkisi verilmesi ve alacakların yeniden yapılandırılması için başvuru süresinin uzatılması gibi düzenlemelerden oluşan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Otomobillerde ÖTV belirleme sistemi değişti

Artık otomobillerin ÖTV'si sadece motor, silindir hacmine ve yaşına göre değil aynı zamanda satış fiyatı, tipi, sınıfı, taşıma kapasitesi, cinsi, emisyonu, kasa yapısı gibi kriterlere göre de belirlenebilecek. TBMM'de kabul edilen tasarıya göre, yeni düzenlemede artık Bakanlar Kurulu araç vergilendirmesinde yetkili.

Otomobillerin ÖTV oranları için kriter olarak kabul edilen motor, silindir hacmi ve yaşı artık tek başlarına yeterli olmayacak. Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (II) sayılı listede yer alan mallarda, mevcut oran değişikliklerinin yetki sınırları içinde kalarak, ÖTV matrahı esas almak kaydıyla fiyat grupları oluşturmada, fiyat gruplarını ve malların cins, sınıf, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ve yolu-yük taşıma kapasiteleri itibariyle oranları farklı olarak belirleyebilmede, uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar yükseltme hususlarında artık Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Bu sayede araçların vergilendirilmesinde sistem değişmiş olacak ve farklı kriterlere göre vergilendirme ölçütleri Bakanlar Kurulu yetkisinde belirlenecek. Yapılandırma başvurusunda bulunmamış olanlara da müjdeli haber geldi. Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanuna eklenen geçici madde ile, başvuru yapmamış olan mükellefler, madde yürürlüğe girdiği ayın sonuna kadar başvuruda bulunabilecekler. Yapılandırılan alacakların ilk taksit ödemesi ise ihbarnamenin tebliğini izleyen ayda yapılacak.

ÖTV bakanlar kurulu otomobillerde ÖTV yeni tasarı ÖTV yeni sistem vergilendirme sistemi araç vergileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi