Sağlıklı bir okul çantası alırken nelere dikkat edilmeli?

Çocuklarda duruş bozukluğundan kamburluğa kadar birçok sağlık problemine sebep olabilen okul çantalarında doğru seçim çok önemli. Peki sağlıklı bir okul çantası almak için nelere dikkat etmek gerekir? İşte ayrıntılar...

Sağlıklı bir okul çantası alırken nelere dikkat edilmeli?

Daha ilkokul sıralarında taşınmaya başlanan okul çantalarının seçimi ve kullanımı büyüme çağında karşılaşılabilecek sağlık problemleri için büyük önem teşkil etmekte. Omurga üzerine çantadaki ağırlık nedeni ile sürekli uygulanan baskı, dengesiz taşınan çantalar uzun vadede skalyoz adı verilen ve iskelet sisteminde kalıcı eğriliklere neden olan hastalığa davetiye çıkarmakta. Bunun yanı sıra bel fıtığı riskini de arttırmakta.

İşte bu riskler göz önüne alındığında okul çağında çocukların kullanacakları çantaların ortopedik ve ergonomik olmasına büyük önem kazanmakta. Sağlığı tehdit etmeyecek okul çantaları için birkaç temel özelliği saymak gerekirse öncelikle çanta ağırlığının, çocuğun ağırlığının yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini söylemek gerekir.  Bu bağlamda 12 yaşından küçük çocukların en fazla 4 kilogram, 12-15 yaş arası çocukların da 5 kilograma kadar olan çantaları taşımaları uzamanlar tarafından uygun görülen ağırlıklardır.

Öte yandan çanta içerisindeki ağırlığın eşit dağıtılarak eğer uzun süre ayakta beklenmesi gereken bir durum söz konusu ise çanta mutlaka yere indirilmelidir. Alınacak olan okul çantasının geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği ve hatta mümkünse bel kemeri ile cepleri bulunmalı, çantanın taşınma düzeyi mutlaka kalça veya bel kemeri bölgesine göre ayarlanmalıdır.

Çantaya kitap, araç ve gereçler yerleştirirken ağır olanları sırta bölgesine yakın olacak şekilde tanzimlemek, her iki kayışı da kullanmak suretiyle yükün omuzlara ve bele eşit oranda yayılmasını sağlamak gerekmektedir.

 

sağlıklı okul çantası sağlıklı okul çantası nasıl olmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avustralyalı dublör çekimler sırasında gerçek silahla öldürüldü
Avustralyalı dublör çekimler sırasında gerçek silahla öldürüldü
Zonguldak’ta nişanlı çift uçurumdan düşerek feci şekilde can verdi
Zonguldak’ta nişanlı çift uçurumdan düşerek feci şekilde can verdi