Soba ve kaloriferleri 15 derecenin altına düşmeden yakmayın uyarısı

Yakıtların neden olduğu hava kirliliği nedeniyle hava sıcaklıkları 15 derecenin altına düşmedikçe vatandaşların soba ve kalorifer kazanlarını yakmaması konusunda uyarılarda bulunan Bakan Özhaseki, ısınmada daha kaliteli yakıt tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Soba ve kaloriferleri 15 derecenin altına düşmeden yakmayın uyarısı

Türkiye’nin bazı bölgelerinde başlayan sert kış koşulları ve sıcaklıklarda düşüşe dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ısınmak için sobaların ve kalorifer kazanlarının yanmaya başladığını, bireysel yakma sistemlerinin kullanılmasının da hava kirliliğine neden olduğunu belirtti. Fazla yakıt kullanımının yanı sıra ülke coğrafyası ve kötü meteorolojik şartlar oluşması bakımından hava kirliliği ile mücadelede halkın dikkatli olması gerektiğini ifade eden Özhaseki, soba ve kalorifer kazanlarının hava sıcaklığı 15 derecenin altına düşmediği müddetçe yakılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Soba ve kalorifer kazanlarının bakımının yaptırılması, bacaların temizlenmesi ve yakıtlara uygun soba ve kalorifer kazanları tercih edilmesi konusunda da vatandaşları uyaran Bakan Özhaseki, ısının yayılmasını sağlamak için peteklerin önlerinde bir şey bulundurulmaması ve kalorifer tesisatlarının yalıtım malzemeleri ile kapatılmak suretiyle ısı kaybının önlenmesi hususunda da uyarılarda bulundu.

ISI KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN YALITIM

Binalarda meydana gelen ısı kaybının önüne geçebilmek ve yakıtı daha az tüketmek için ısı yalıtımının binalara uygulanması gerektiğine dikkati çeken Özhaseki, apartman ve site yönetimlerini uyardı. Özhaseki, kalorifer kazanı yakan personelin Ateşçi Belgesi alması ve kazan dairelerinin yeterince havalandırılarak işletme talimatlarına uyulması gerektiğini belirtti.

soba ve kaloriferler ısı yalıtımı Mehmet Özhaseki daha az yakıt tüketmek için hava kirliliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ölene Kadar dizisi uyarlama mı? Açıklama geldi
Ölene Kadar dizisi uyarlama mı? Açıklama geldi
Antalya'da şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiliyor
Antalya'da şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiliyor