Suriye'deki savaş mağdurlarına ücretsiz tedavi

Suriyelilerin Gaziantep'te çalıştırdığı sağlık merkezinde, Suriye'deki iş savaştan dolayı kolunu, bacağını kaybedenlere protez takılıyor ve ücretsiz tedavi desteği sağlanıyor. Ayda yaklaşık 65 kişiye hem ücretsiz tedavi hem de psikolojik destek veriliyor.

Suriye'deki savaş mağdurlarına ücretsiz tedavi

Gaziantep'te Kuveytli iş adamlarının finansal desteğiyle Uluslararası Merhametli Kalpler Derneği'ne bağlı olarak çalışan Elsayir Rehabilitasyon ve Protez Uygulama Merkezi kuruldu. Sağlık merkezinin çalışanları tamamen Suriyelilerden oluşuyor. Doktor, teknisyen, rehabilitasyoni fizik uzmanları ve psikologların olduğu çok sayıda çalışanı ile hizmet veriliyor. Ayda 65 kişi civarında hastaya protez bacak ve kol takıldığı belirtilen sağlık merkezinde, hastaların istedikleri ölçü ve ebatlara göre çalışanlar tarafından protez üretiliyor. Ücret alınmadan protezler takılıyor ve hatta Suriye'deki savaş mağdurlarının Gaziantep içindeki konaklama ve ulaşım masrafları da merkez tarafından karşılanıyor. Protez bacak veya kola sahip olan mağdurlara, protezlerine alışabilmesi için hem fiziksel hem de psikolojik destek sağlanıyor.

Sağlık merkezi müdürü Ortopedi Doktoru Hamza Diab, ayda ortalama 65 kişiye Suriye'deki savaş mağdurlarına protez takıldığını söyledi. Mağdurların sadece kol ve bacaklarını değil ailelerini de kaybettiğini belirten Diab, iç savaş mağdurlarına öte yandan psikolojik destek sağlandığını da ifade etti. Ortalama günlük 5, aylık ise 65-70 hastanın geldiği sağlık merkezinin Merhametli Kapler Derneğine bağlı olduğunu, derneğe Kuveytli iş adamının kaynak sağladığını ve bu şekilde hastalardan hiçbir ücret talep edilmediğini dile getirdi.

ücretsiz protez ücretsiz psikolojik destek Elsayir Rehabilitasyon ve Protez Uygulama Merkezi hamza diab merhametli kalpler derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kısmetse Olur 263. bölüm fragmanı 26 Ekim için yayınlandı
Kısmetse Olur 263. bölüm fragmanı 26 Ekim için yayınlandı
2016 Emlak Vergisi 2. taksit ödeme gününü kaçırmayın!
2016 Emlak Vergisi 2. taksit ödeme gününü kaçırmayın!