Tablet ile cep telefonu kullanımı bel ve boyun fıtığına neden oluyor

Teknolojik ürünleri kullanırken duruş bozuklukları bir takım travmatik ve ortopedik hastalıklara neden oluyor. Tablet ve cep telefonu gibi teknolojik araçları kullanırken uzun süre yanlış duruşta bulunmak başta bel ve boyun olmak üzere fıtıklara neden olabiliyor. Detaylar haberde...

Tablet ile cep telefonu kullanımı bel ve boyun fıtığına neden oluyor

Kayseri Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu yaptığı açıklamalarda, cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi teknolojik ürünleri kullanım sırasında yanlış duruşta bulunulmasının bel ve boyun fıtıklarına neden olduğunu söylüyor. Teknolojik cihazların kullanımının yaygınlaşmasının erken yaşlara kadar çekildiğini belirten Karaoğlu, uzun süre yanlış duruşta kullanıldığı zaman vücudun genel duruşuna zarar verdiğini, ileride kalıcı hasarlara yol açabileceğini dile getirdi.

Söz konusu olan teknolojik ürünlerin, yüz hizarında bulunması gerekiyor. Boynun arkaya doğru kavisli kısmı olan Lordoz, belin ise kavisli kısmı olan kifoz, yanlış duruş esnasında kamburlaşma ile bükülüyor. Uzun süre bükülmelerde de kas spazmları meydana geliyor.  Bu nedenle  mümkün oldukça tablet, cep telefonu, laptop kullanırken yüzümüzün hizasında olması gerekiyor. Masa başında iş yapanların bel ve boyun fıtıklarından korunmaları için özellikle destek yastıkları kullanması gerekiyor. Öte yandan uzun süre sabit duruştan dolayı da vücudun esnekliğinin artması için günde en fazla 5 dakika süren omurga için egzersiz yapılması gerekir.

bel ve boyun fıtığı Sinan Karaoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hanife aşkını itiraf etti! Serkan ne cevap verdi?
Hanife aşkını itiraf etti! Serkan ne cevap verdi?
App Store uygulamalarına zam geldi!
App Store uygulamalarına zam geldi!