Unutkanlık neden olur? Sebepleri nelerdir?

Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen unutkanlık neden olur? Psikoterapist/Aile Çift ve Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, unutkanlığın pek çok hastalığın habercisi olabileceğini vurgulayarak unutkanlık sebeplerine dair açıklamalarda bulunuyor. İşte detaylar...

Unutkanlık neden olur? Sebepleri nelerdir?

Hemen hemen her yaşta sıklıkla görülen unutkanlık problemi genellikle psikoloji ile doğrudan bağlantılı oluyor. Anahtarınızı sıklıkla nereye koyduğunu bulamayanlardansanız ya da ödev teslim tarihini unuttuysanız bu habere dikkat etmelisiniz. Çünkü unutkanlık sebeplerini taşıyor olabilirsiniz. Dikkat eksikliği, uyku düzensizliği, depresyon, kaygı, stres ve üzüntü gibi olumsuz yaşam koşulları maalesef ki unutkanlığa neden oluyor. Tıbbi olarak bir duruma bağlı olmayan unutkanlık problemi genellikle psikolojik sorunlar yaşayan genç ve orta yaştaki kişilerde görülüyor. Kimileri geçmişte yaşadığı iyi veya kötü anılarını unuturken kimileri başındaki gözlüğü nereye koyduğunu unutuyor. İşte bütün bunların temeli psikolojik sorunlardan dolayı kaynaklanıyor.

Psikolojik bir unutkanlığınız olup olmadığını anlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Mesela ne kadar süredir unutkanlık yaşıyorsunuz? Özellikle hayatınızda yaşadığınız bir olaydan sonra unutkanlığınız oluşmuş ve giderek artmışsa, hafızanızı oldukça meşgul eden bilgiler birikmiş olabilir. Siz düşünmeseniz bile, zihninizden çıkmayan olaylar kişiyi giderek unutkanlığa sürüklemektedir. Elinizdeki kalemi, markete gidince ne alacağınızı, mutfağa gidip ne yapacağınızı unutuyorsanız o zaman zihninizde dikkatsizlik yani dikkat dağınıklığı oluşmuştur. Unutkanlığın yanında mutsuzluk, keyifsizlik, uykusuzluk iştahsızlık gibi problemler de beraberin de geliyor ise psikolojik bir unutkanlık söz konusu olabilir.

Bu gibi durumlarda yaşam koşullarını daha iyi bir seviyeye çıkarmak yani hayatı iyileştirmek kişinin gün geçtikçe unutkanlığının azalmasına yardımcı olacaktır. Unutkanlık problemi ile sık sık karşılaşılan durumlar çözümlenmemiş olayların, depresyonun ve stresin habercisidir. Bu nedenle mutlaka konunun uzmanı birinin destek yardımı ile olayları aşmaya ve bu şekilde de unutkanlık problemini çözümlemeye olanak sağlayacaktır.

unutkanlık neden olur unutkanlık sebepleri nelerdir unutkanlık depresyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
British Fashion Awards ödülleri dün gece sahiplerini buldu
British Fashion Awards ödülleri dün gece sahiplerini buldu
Diriliş Ertuğrul hakkında kamuoyu açıklaması yapıldı
Diriliş Ertuğrul hakkında kamuoyu açıklaması yapıldı