Yeni çipli pasaportlar 1 Kasım itibariyle verilecek

AB ile Türkiye arasındaki mutabakat çerçevesinde vizesiz seyahat için pasaportlar yenilendi. Yarın (1 Kasım 2016) itibariyle verilmeye başlanacak yeni çipli pasaportlar parmak izi verilerini taşıyacak.

Yeni çipli pasaportlar 1 Kasım itibariyle verilecek

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mutabakata göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmeleri için şartlardan biri de AB uyumlu pasaportlardı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri AB uyumlu yeni çipli pasaportların hazırlandığı bilgisini paylaştı.

Yeni çipli pasaportlar ne zaman verilecek oldukça merakla beklenirken konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığı yetkilileri parmak izi verilerini içeren pasaportların 1 Kasım itibariyle verileceğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanmakta olduğu pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmamasından dolayı AB şartlarına uyumlu değil. AB ile varılan vize muafiyeti mutabakatı doğrultusunda yeni pasaportların hazırlıkları 1 Haziran itibariyle Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca tamamlanmıştı. Mevcut pasaportların tüketilmesi için ise 1 Kasım tarihi beklendi.

Yeni çipli pasaportlarda kişinin ad-soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası ile cinsiyetin yanı sıra biometrik data ve parmak izi verileri de yer alacak. Yeni pasaportlar 1 Kasım 2016 itibariyle verilmeye başlanacak.

yeni çipli pasaportlar ne zaman verilecek Schengen vizesiz seyahat AB uyumlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
Gaziantep'te ayrı iki silahlı çatışma: 3 ölü
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi
İtalya’da korkunç kaza! Geziden dönen çocuklar feci şekilde can verdi