» 
»
 

100 Bin Suriyeli mülteci Türkiye'ye geliyor

Suriye'de uzun zamandır süren iç savaş sonrasında yine Suriye'de çatışmaların şiddeti arttı. Savaştan kaçan Suriye'li mülteciler Türkiye'ye doğru kaçmaya başladılar. Türkiye'ye 1,5 milyon Suriye'li mülteci var iken şimdi de 100 bin mülteci geliyor.

Hergün savaştan kaçmak için evlerini, topraklarını terk etmek zorunda kalan Suriye'li vatandaşlar artık dayanacak güçleri kalmadığından 100 bin Suriyeli Türkiye yollarına düşüyorlar. Türkiye sınırları ile kürtler arasında sıkışıp kalan Suriye'liler ülkelerini terk edip bizim topraklara doğru yolculuğa çıkıyorlar. Suriye'deki iç savaşın ayrıntıları ise Suriye'yi kare kare her şehri her semti bombalanmış ve artık yaşanacak bir ülke halinden çoktan çıkmıştır.

MSF yani sınır tanımayan doktorların açıklamalarına göre Suriye'de son zamanlarda sadece bir hafta içerisinde 700 bin küsür acil servis vakası ile karşı karşıyayız açıklamasında bulundu. Bu durumlardan korkan kişilerin canlarını, çocuklarını korumak için ülkelerini ter etmek zorunda kaldıklarını görüyoruz. Orada ve etraflarında güvenebilecekleri bir bölge olamamasından kaynaklı Türkiye'ye geldiklerini görüyoruz.

 

MSF Suriye program direktörü Muskilda Zancada'nın yaptığı açıklamalarda, "insanların kanlı ve acımasız bir savaşın tam ortalarında bulunduklarını biliniz" dedi. " Bölgede bir hafta içerisinde savaş yaralılarında içinde olduğu 700 kişiyi acil serviste tedavi ettik" diye ekledi. MSF'nin Suriye'de 6 sağlık tesisi işletmesini yaptığı ve ülkede 150'den fazla olan sağlık merkezlerine de destek sunduklarını vurguladı. Azez bölgesinde olan hastanenin, çatışmalar sonrasında kaçmış olan on binlerce insanın bu bölgeye gelmeleri sebebiyle şubattan bu yana mevcut  olan kapasitesinin 2 katına çıkartıldığı bilgisini de verdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *