» 
»
 

100 Kaymakam alımı için sınav başvuru şartları neler?

İçişleri Bakanlığı’'nın 100 Kaymakam adayı alacağı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’na dair ilan Resmi Gazete'de yayımlandı. Mülki idare amirliği bölümündeki hizmetler sınıfında boş olan 100 kaymakam adayı kadrosu için ÖSYM sınav düzenleyecek. Kaymakamlık için başvuru şartları neler? Kaymakam nasıl olunur? Kaymakam adaylığı başvurusu nasıl yapılır? Kaymakam alımı ne zaman yapılacak?

İçişleri Bakanlığı Resmi Gazete’de yayımlanan ilan ile birlikte yapacak olduğu sınavla 100 kaymakam adayı alacağını belirtti. Sınavı ÖSYM düzenleyecek. Yapılacak olan sınava başvuru şartlarının ne olduğu konusu merak uyandırdı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilanın içeriğine göre adaylar kaymakam adayı sınavı için başvurularını 13-20 Temmuz tarihleri arasında herhangi bir ÖSYM başvuru merkezine yada https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabilecek, Sınava girmek isteyen adayların sınav giriş ücretini bankalara yatırması gerekiyor.  ÖSYM tarafından, sınava girecek olan adaylara nerede ve hangi tarihte, saat kaçta sınava gireceklerine yönelik giriş belgesi hazırlanacak.

Yapılacak olan sınav, 9 Eylül 2017 tarihinde Ankara ilinde gerçekleştirilecek. Saat 10.00'da başlayacak sınav için adaylar saat 09.45'ten sonra sınav binalarına giremeyecek. Adaylara,sSınavda 40 soru için 100 dakika süre verilecek.

KAYMAKAM ADAYLARI İÇİN  SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış (1 Ocak 1982 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar) ve üniversitelerin siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az 4 yıl süreli fakültelerden mezun olanlar kaymakamlık sınavına başvurabilme şansına sahip olacak. Başvuru koşullarını karşılamadığı halde başvuru yapan adayların başvuruları iptal edilecek.

Sınav sonucu 100 tam puan üzerinden 70 ve daha yüksek puan almayı başaran adaylar, en yüksek puanlı adaydan başlamak şartıyla puan sırasına konulacak. 70 puan ve daha üzerinde alan adaylardan, ilan edilen kadronun (100), 4 katı olan 400 aday mülakata katılmaya hak kazanacak. 400'üncü adayla aynı puanı alan diğer adaylar da mülakata katılmaya hak kazanacak ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağrılabilecek.

Yazılı sınavı kazanan adaylar Bakanlık tarafından tespit ve ilan edilecek bir tarihte mülakata tabi tutulmuş olacak. Yapılan mülakat sonucunda oluşacak nihai başarı listesi İçişleri Bakanlığının internet adresinden yapılan bir açıklama ile ilan edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *