» 
»
 

11 bini aşkın ölüme neden olan Ebola virüsü mutasyon geçirmiş

Bir derginin ortaya koyduğu iki araştırmaya göre 2014-2015 yılları arasında 11 bin civarında insanı öldüren salgında Ebola virüsü, ilk birkaç ay içerisinde insan dokularına kolayca bulaşabilecek şekilde mutasyon geçirmiş.

2014 ile 2015 yıllarında Batı Afrika bölgesinde ortaya çıkan ve 11 binden fazla kişiyi öldüren Ebola salgını ile ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Sonuçları “Cell” adlı bir dergide yayımlanan iki araştırmanın sonucu tüyler ürpertici. Ebola virüsünün yayılmaya başladığı ilk birkaç ayda mutasyon geçirerek insan hücrelerine kolaylıkla bulaşabilecek bir hale geldiği belirlendi. Bilim adamları bu mutasyonun insan hücrelerine bulaşma ihtimalini 4 kat arttırdığına işaret etti.

Yaklaşık 2 bin civarındaki Ebola virüsü örneği üzerinde Nottingham ve Massachusetts üniversitelerinde yapılan araştırmalarda incelenen genetik şifreler oldukça ilginç sonuçlar ortaya koydu. Virüsün yüzeyinde meydana gelen bir değişimin insan hücrelerine daha kolay geçebilmesini sağladığı belirlendi.

Profesör Jeremy Luban BBC’ye bir açıklama yaparak Ebola mutasyonunun virüsü daha da bulaşıcı bir hale getirdiğini ifade etti. Salgının 3. ya da 4. ayında meydana gelmiş olabilecek bu değişim nedeniyle insanlara bulaşmaya daha da hazır bir hal aldığını bildiren Luban, virüsün asıl çıkış noktası olan meyve yarasalarına bulaşma kabiliyetinin de azaldığını ifade etti.

Mutasyona uğrayan Ebola virüsüne maruz kalan kişilerde virüsün orijinal halinin bulaştığı kişilere göre ölüm riskinin daha da yüksek olduğu görülürken, Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 28 bin kişiye bulaşan Ebola virüsünün 11 bin 310 kişiyi nasıl öldürdüğü konusunda da ciddi veriler elde edilmiş oldu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *