» 
 

11 milyon emekli Temmuz'da promosyon ve zam bekliyor

2016 yılı Ocak ayı ile birlikte maaşlarında 100 lira seyyanen zam alan emekliler, üzerine aldıkları enflasyon farkından sonra şimdi de promosyon ve temmuz zammına kilitlendi. Bakanlık ve bankalar arasında süren promosyon pazarlıkları ne aşamada?

2016 temmuz ayında emekliler alacakları zam haricinde promosyon da almaları gündemde. Emeklilere verilecek promosyon miktarı henüz net olarak belirlenmese de hükümet ve bankalar arasındaki pazarlıkların sürdüğü biliniyor ve emeklilerin alacağı promosyon da hedeflenen rakam 900 lira olarak düşünülüyor.

Tüm emekliler için temmuz 2016 zam miktarı hakkında da yüzde 5 söylentileri bulunurken, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin, bu yaz iki ayrı kazanç elde etmesi gündemde. Emeklilere Temmuz ayında yapılacak zam sayesinde maaşları artacak olan emekliler için bundan hariç banka promosyonu da bu yaz ki hedefler arasında.

EMEKLİLERE TEMMUZ ZAMLARI
Temmuz ayında tamamı zam alacak olan emeklilerden memur emeklilerinin maaşı, toplu sözleşme kapsamında belirlenen tutara göre yüzde 5 zamlanırken, 2016 yılı ilk 6 aylık dönemde enflasyon yüzde 6'dan fazla çıkarsa aradaki fark da enflasyon farkı olarak emeklilerin Temmuz maaşlarına yansıyacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacakları zam oranı henüz net değil çünkü SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2016 yılının Ocak-Haziran aylarını kapsayan ilk 6 aylık döneminde enflasyon kadar zam alacaklar. Bu enflasyon miktarı ise temmuz ayının başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak ilk altı aylık verilerle belli olacak. Uzmanların tahmini, ilk 6 aylık dönemdeki enflasyonun yüzde 4-5 seviyesinde olacağı yönünde olsa veriler henüz belli olmadığı için rakam söylemek mümkün değil ancak örneğin 6 aylık enflasyon yüzde 5 olarak hesaplanırsa, tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 5 zam alacak anlamına geliyor.

PROMOSYONDA HÜKÜMET VE BANKALAR PAZARLIK HALİNDE

Çalışma Bakanlığı ve bankalar arasında emeklilere promosyon miktarı hususunda pazarlık yürütülmeye devam ederken, Bakan Süleyman Soylu’nun geçen haftaki açıklamasında yer alan "Yaz başına kadar meselede bir noktaya geliriz" açıklaması emeklileri heyecanlandırdı. Yapılan promosyon pazarlıkları çerçevesinde son gelinen noktanın emeklilere verilecek promosyonun 3 yıllık dönemi kapsaması ve ödenecek promosyon miktarının 600 lira olduğu  yönünde. Ancak promosyon anlaşmasının uzamasının sebebi işte bakanlığın, bu tutarı arttırmaları için bankalarla yaptıkları pazarlık olarak açıklanıyor. Eğer bakanlık ve bankalar memurlar gibi bir rakamda anlaşırlarsa emekliler 3 yıllık dönem için 900 lira promosyon alacak.

EMEKLİLERE İNTİBAK

Öte yandan emeklilerin yüzünü güldürmesi beklenen bir yeni düzenleme ise intibak. Emeklilere intibak için kolları sıvayan hükümetin ilgili düzenlemeyi önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak torba yasaya eklemesi bekleniyor. Emekli olduğu halde Bağ-Kurlu olarak çalışmaya devam edenler için maaşlarında yapılan yüzde 10 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi Şubat ayı itibariyle kaldırıldı ve bu sayede çalışan emeklilerin gelirlerinde artış sağlandı. Bağ-Kur kapsamında çalışmakta olan memur emeklileri de bu ay daha fazla gelir elde etti ancak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenler ise bu artışı Nisan ayında maaşlarında görecekler. Hükümet, emekli maaşları arasındaki makası daraltmak ve emeklilerin gelir düzeylerini iyileştirmek için yeni müjdeler hazırlığında.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *