» 
»
 

12 bin kişi Alman şirketlerinden çıkarılıyor!

Almanya'da bulunan Commerzbank, Air Berlin şirketlerinin sonrasında şimdi de Siemens personel sayısını azaltmaya karar verdi. Commerzbank'tan 9 bin, Air Berlin'den bin ve Siemens'ten ise bin 700 kişinin işten çıkarılacağı belirtiliyor.

Alman gazetesi Süddeutsche'nin haberine göre Air Berlin markası ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. Ekonomik krizi atlatmak amacı ile de tur operatörü Lufthansa ve TUI ile görüşmeler yapıldığı belirtiliyor. İddialara göre Air Berlinyaklaşık 40 uçağına Lufthansa'nın yan kuruluşu olan Eurowings'e kiralayacak. Yapılacak görüşmelerin olumlu olması durumunda ise Air Berlin uçak sayısını yarıya indirecek ve 70 uçakla seferlerini sürdüreceği söyleniyor. Şimdilik 8 bin 600 çalışanı olan şirketin, içlerinde pilot ve yer personelinin de bulunduğu bin kişinin işten çıkarıldığı öne sürülüyor.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Almanya'nın ikinci en büyük bankası olan Commerzbank'ın tasarruf önlemleri ve yeniden yapılanma kapsamında yaklaşık 9 bin çalışanını işten çıkaracağı belirtiliyor. Şimdilik 50 bin kadar personeli olan şirketin 9 bin çalışanını gözden çıkardığı düşünülüyor. Commerzbank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Martin Zielke, yapılacak tasarruf hareketlerinin 2020 yılına kadar süreceğini ve yeniden yapılanmanın 1 milyar euroya mâl olacağı ve her beş çalışandan birinin işten çıkarılabileceği ifade ediliyor. Bu konu ile ilişkin teknoloji devi olan Siemens de, Almanya'daki işçilerinden yaklaşık bin 700 kişinin işine son verileceğine dair açıklamalarda bulundu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *