12 ışık yılı uzaklıkta yaşam olabilir!

Dünyaya sadece 12 ışık yılı uzakta bulunan ve Güneşe benzeyen Tau Ceti yörüngesindeki 2 gezegenin yaşama elverişli olabileceği belirtiliyor.

Başka gezegenlerde yaşam araştırmaları bilim adamlarınca uzun yıllardır araştırılmaya devam ediyor. Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalarda dünyadan 12 ışık yılı uzaklıktaki 2 gezegenin yaşama elverişli koşullara sahip olabileceği ortaya çıktı. Güneşe benzer Tau Ceti yıldızının yörüngesinde bulunan bu iki gezegende yerçekimi olabileceği belirtildi.

Hertfordshire Üniversitesinden Fabo Feng önderliğinde Doppler Spectroscopy adı verilen bir metotla yapılan araştırmalarda Tau Ceti yıldızının deviniminde yörüngesindeki küçük gezegenlerin yer çekimi kuvvetinden kaynaklanan zayıf titreşimlerin tespit edildiği bildirildi. Tau Ceti'nin devinim varyasyonlarının ise saniyede 30 santimetre kadar düşük olduğu radyal titreşim yöntemiyle belirlendi. Titreşimler yıldızın yörüngesinde 4 gezegenin olduğunu gösteriyor.

Tau Ceti'nin yörüngesindeki 4 gezegenden ikisinde yaşama elverişli koşullar olabileceğini belirten bilim adamları, yıldıza konumlarının yüzeyinde de su bulunabileceğine işaret etti. Diğer 2 gezegende ise yıldıza çok yakın olmalarından dolayı yüzeylerinde su bulunamayacağı kaydedildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *