130 Milyon yıllık dinazor beyni fosili bulundu

İngiliz bilim adamları yine çok özel bir keşfe imza attı. Britanya’nın Sussex sahillerinde bulunan kahverengi bir obje üzerinde inceleme yapan bilim insanları bunu 130 milyon yıl önce yaşamış bir dinazor beyni olduğunu tespit etti.

Yabancı kaynaklardan alınan bilgilere göre İngiliz bilim adamları, uzun süre önce Sussex şehrine kıyısı bulunan denizin sahilinde oraya inceleme için giden kişiler kahverengi taş bulduklarını ve bu taşın, bir dinazora ait beyin fosili olduğunu açıkladı. Bulunan kahverengi taşı özel bir mikroskop yardımı ile detaylı olarak inceleyen Cambridge Üniversitesi'nden uzmanlar, dünyada yüzeyinde ilk kez bir dinozor beyni ele geçirildiğini açıkladı.

Bilim adamları, bu taşlaşmış beynin bunda yaklaşık 130 milyon gibi bir süre önce yaşayan Iguanodon gibi bir ot obur dinazora ait olduğunu ifade ettiler. Bir bataklıkta hayatını kaybederek orada sürümüş olduğu düşünülen dinozor, kafa kısmı çamura gömülü olarak çürümesi nedeni ile şeklini korunabilmiş ve zaman içerisinde de fosilleşmiş olduğu düşünülüyor.

Öte yandan incelemeyi gerçekleştiren bilim insanları dinozor beyninin, bugünkü timsah ve kuşlarla benzer özellikler taşıdığını da belirtiyor. Cambridge Üniversitesinden araştırma ekibinin içerisinde bulunan Dr Alex Liu yaptığı açıklamada, beyin dokularının korunma şansının normalinde mümkün olmadığını, bu nedenle buldukları keşfin daha büyük bir anlam kazandığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *