» 
 

14 milyon ev kadınlarına iş imkanı müjdesi Bakan Müezzinoğlu'ndan

Son 6 yıl içerisinde kadın istihdamı yüzde 60 artırıldı ve 4 milyonu geçti. Sayısı 14 milyonu aşan ev kadınlarına yeni iş fırsatları hazırlandığını vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, istihdam için sahalara ineceklerini dile getirdi.

Hükumet, yatırım, istihdam ve sosyal politikalarda kadınlara pozitif yönde ayrımcılık yaparken, işgücüne katılımda da rekor kırdı. Üniversite mezunu ve kapsayıcı kalkınma modeliyle kadınların istihdamında yüzde 70 artış görüldü. İstihdam ve girişimcilik merkezlerinde eğitim alan kadınlara iştirakçi firmalarda istihdam olanağı sağlıyor. Belediyelerde, Girişimcilik Merkezi Projeleri ile kadın istihdam-girişimcilik merkezleri kuruluyor. Türkiye İş Kurumu İŞKR'un aktif işgücü programlarına katılım gösteren kadınlara ayrıca cep harçlığı da veriliyor. Özellikle kız çocuklarının mesleki eğitim programlarından faydalanabilmesi için çeşitli projeler faaliyete geçirildi. Ev ve çocuk bakım hizmetlerinde çalışanm kadınlar hususunda yeni teşcik olanakları sağlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 35 ile 40 yaş arası ev kadnlarının istihdama katılımlarına dikkat çekerek, ihtihdamın ana gövdesinin çözüme ulaşması için büyümenin yüzde 5 üzerinde olmasının sağlamak gerektiğini dile getirdi. Yüksek ve orta üstü katma değerli üretimin bunu sağlayacağına inandığını belirterek, ulusal istihdam strratejisinin güncelleneceğini ifade etti.

Türkiye'de 28 milyon kişinin yarıdan çoğunu ev kadınları oluşturuyor. Kadınların yüzde 80'i ise eşinin sigortasından yaralanıyor ve kendisine ait bir geliri bulunmuyor. Hükumet, ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primi yatırmasını teşvik ederken, evden ya da uzaktan çalışma ile ev kadınlarının işgücüne katılmasına özendiriyor.

5 BİN ANNEYE 114 MİLYON LİRALIK MALİ DESTEK

Hükumet, 5 bin civarındaki anneye ise iki seneliğine 114 milyon liralık mali destek sağladı. Ev hizmetlerinde çalışanların sürekli ya da süreksiz çalışmalarına bakılmaksızın sosyal güvenlik kapsamına alınmalarına olanak sağladı. Özel istihdam büroları da ev hizmetlerinde geçici iş ilişkisi kurarak, çocuk sahibi olan kadınların da işgücüne kazandırılması öngörülüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *