» 
»
 

15 bin köy korucusuna kadro çalışması hız kazandı

Jandarma Genel Komutanlığınca 15 bin köy korucusunun kadroya alınarak “asker” statüsü kazandırmak için çalışma yürüttüğü haberleri ortaya çıktı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın savunmadan taarruza geçiş yapılacağı açıklamaları gündemdeyken, korucuların da Yıldırım’a PKK ile mücadelede onlar gibi savaşmak gerektiği ve özel timler kurulması şeklindeki önerilerinden sonra cevap geldiği öğrenildi. Habere göre Yıldırım bu öneriye “Jandarmanın bu konuda çalışması var. Özel timler oluşturulacak” şeklinde yanıt verdiği bilgisi yer alıyor.

Diyarbakır’da Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen ve beraberindeki heyet ile görüşen Yıldırım’a temsilciler FETÖ yapılanmasına karşı yürütülen gözaltı, tutuklama ve ihraç gibi uygulamaların aynı şekilde PKK’ya yönelik de uygulanmasını istediler.

Bazı korucu maaşları ve sosyal güvenlik haklarının da gündeme geldiği görüşmede evde çocuk bakan kadınların sosyal güvencelerinin olduğu ancak korucuların böyle bir güvencelerinin olmadığı dile getirildi. 1330 lira maaş aldıklarını ifade eden korucular, asker ve polisle beraber terörle mücadele ettiklerini ancak haklarının geride olduğunu belirerek Başbakan Yıldırım’dan korucu reformu yapılmasını talep ettiler. Bu konuda koruculara hak verdiği belirtilen Yıldırım, konuya ilişkin çalışma yapılacağı bilgisini paylaştı.

Korucuların “uzman çavuşluk” taleplerine ilişkin Jandarma Genel Komutanlığınca bir süredir çalışmalar yapıldığı bilgisi verilirken, 4 Eylül tarihine kadar 35 yaşın altındaki ilkokul mezunu korucular arasından uzman çavuş olmak isteyenlerin İl Jandarma Komutanlıklarına başvuru yapmalarının istendiği ve 15 bin korucunun başvuru yaptığı öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *