15 bin öğretmenin daha ataması gerçekleştirilecek

2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 45 bin öğretmenin görevlerine başlamasının yanı sıra 15 bin öğretmen ataması daha gerçekleştirilecek ve MEB bu sene toplamda 60 bin öğretmen almış olacak.

Sözleşmeli 15 bin öğretmen alımı ile ilgili süreç halâ devam etmekte ilen, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2016-2017 yeni öğretim yılında yeniden bir öğretmen ataması gerçekleştirileceği iddiaları ortaya atıldı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar kapsamında görevdeki 40 bini aşkın öğretmen ve personel açığa alınmış ve haklarında incelemeler başlatılmıştı. MEB'in Eylül ayına kadar yetiştireceği 15 bin öğretmen ataması çalışmaları sürdürülürken, buna ilave olarak 15 bin öğretmenin daha almaya hazırlandığı belirlendi. Bununla birlikte bu sene 60 bin civarındaki öğretmen ders zili ile göreve başlamış olacak.

40 binden fazla öğretmenin ve idari personelin FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınmasının ardından bundan yaklaşık 28 bin kişinin meslekten ihraç edileceği düşünülüyor. Ortaya çıkacak öğretmen açığının kapanması için ise Bakanlık harekete geçti. Eylül ayına kadar yetiştireceği düşünülen 15 bin sözleşmeli öğretmeni atama faaliyetleri devam ederken buna ek olarak, 15 bin daha öğretmen almaya hazırlandığı bilgisi alındı. Bu sene içerisinde Şubat ayında da 30 bin öğretmen ataması yapan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni atanacak öğretmenlere de 19 Eylül'de görev vermiş olacak.

Sözleşmeli öğretmenlerden 4 senelik çalışma süresini tamamlamanın ardından bu süreç içerisinde başarılı olanları, talep ettikleri takdirde görevli oldukları kurumda kadroya yerleştirilecek. Kadroya yerleşecek öğretmenler ise aynı yerde minimum 2 sene daha görev yapma şartı ile kadroya yerleşecek ve sözleşme süreleri 1 senelik yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *