» 
 

15 milyona yakın ev hanımına sigorta imkanı sağlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, el becerilerini kullanarak yaptıkları üretim ve satışlardan dolayı sosyal güvenlik kapsamına alınarak, ev hanımlarına sigorta yapılacağını duyurdu.

Ev hanımlarına müjdeli haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu'nun konu ile ilişkin açıklamalarında, evde el marifetlerini kullanarak yaptıkları kilim, halı, örgü, dantel, dokuma, nakış işlevleri, turistik eşya, süpürge, eşya, hasır vb. eşyaların üretimini ve satışını gerçekleştiren en hanımlarına sigorta imkânı sağlanması için gerekli çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Ev hizmetlerinde çalışan yaklaşık 15 milyon ev hanımının %80'inin eş veya babalarının sigortalarını kullandıklarını ve kendilerine ait gelirlerinin bulunmadığını dile getirdi.

Evde veya ev hizmetlerinde çalışan ev hanımları, isteğe bağlı sigorta primlerini yatırabilmeleri için teşvik ediliyor. Ayrıca, evden veya uzaktan çalışmalar için de yapılan yeni çalışmalar faaliyete geçiriliyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kadınların istihdam garantili kurslara katılması için kurs sayılarını artırıyor. Ev hanımları bu sayede iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerine katılım göstererek, hem omuzlarındaki bakım yükümlülüğünden kurtuluyor hem de sigortalı çalışmaya özenerek kadınların işgücü piyasasından kopması engelleniyor. Bu şekilde ev hanımları emeklilik haklarına da erişme imkânı buluyor.

Ev hanımları sürekli veya süreksiz çalışmaları gözetmeksizin sosyal güvenlik kapsamına alınacak. Bu konu ile ilgili afişlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri'ne gönderildiğini aktaran Bakan Soylu, öte yandan konuyla ilişkin kamu spotlarının hazırlanıp kanallarda gösterilmeye başlandığının da altını çizdi. Evde çocuk bakım hizmetleri ile istihdamın desteklenmesi için İzmir, Antalya ve Bursa'nın pilot il seçildiği, orada 5 bin aileye 1 seneye kadar 38 milyon Euro’nun üzerinde mali destek sağlandığını da belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *