Farkonda
Farkonda
» 
»
 

15 Temmuz darbe girişimi 3 gün önceden planlanmış

FETÖ Darbe girişimine ait detaylar belirginleşiyor. Örgüte üye askerlere 15 Temmuz’dan üç gün önce baskın yapacakları yerlerin bilgisi verilerek yapacakları, bir plan dahilinde kendilerine iletilmiş.

Haber merkezimize ulaşan son detaylara göre Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)”nün 15 Temmuz darbe girişiminden önce örgüt mensubu askerlere görevlerinin bilgisini talimatla verildiği bildirildi. İddianamede yer alan bilgilere göre şüpheli eski Yarbay Fazıl Ergün FETÖ ile ortaokul öğrencisi olduğu sırada tanışmış.  Ergün öğrencilik dönemlerinde FETÖ’nün kitaplarının okutulduğunu, Kuleli Askeri Lisede “Salim” kod adlı örgüt üyesiyle görüşmeler yaptığını ve toplantılarına katıldığını, 2011 yılında ise Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanlığı Astsubay Tayin Şube Müdürlüğü’ne atanarak cemaat imamı olan “Osman” kod ismini kullanan matematik öğretmeni ile görüşmeler yaptığını söyledi.

FETÖ DARBE GİRİŞİMİNİN PERDE ARKASI

- Görevlendirmeler ve eylem planı Tandoğan’da gerçekleşmiş
- 12 Temmuz akşamı saat 22.00 sıralarında örgütün askeriye imamı “Osman” ve onun üstü  “Hakan” kod adlı kişilerle şüpheli Ergün Tandoğan’da bir ofiste görüştüğünü söyledi.
- Görüşmelerde Ergün “Hakan” kod adlı kişinin örgüt üyesi askerlere 15 Temmuz günü saat 03.00 sıralarında yönetime el konulacağını aktardığını bildirdi. Talimatın ise elebaşı Fethullah Gülen tarafından verildiğini söyledi
- Şüpheli Ergün’ün anlattıklarına göre darbe girişimi Genel Kurmay karargahında başlayacak, yurt genelinde sıkıyönetim ilan edilecek. Darbe emir komuta zinciri dahilinde kolordu ve tugay seviyesinde kendilerine destek verilecek
- Ergün’ün ifadelerine göre  15 Temmuz’da saat 22.00 sıralarında Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Özkan Doğan ve Binbaşı Tarın Görener ile görüşme yapılacak. Doğan ve Görener’in görevlendireceği 30 kursiyer teğmenle 1 numaralı nizamiyetin emniyeti sağlanacak.

Ergün ifadesinde şu bilgilere yer verdi. “Özkan Albay faaliyetlerin erkene alındığını ileterek benim 30 teğmenle nizamiyeye gitmemi söyledi. O anda hazır olan 10 teğmen ile 1 nolu nizamiye de tedbir aldık. Giriş çıkışları kapattık ve burada Kurs Tabur Komutanlığı’ndaki tam teçhizatlı 20-30 teğmenle  bekledik. Özkan Albay ile sürekli irtibat halinde kaldım ve durum hakkında bilgi verdim. Bu sırada saat 02.00 sularında camilerden sala okunmaya başlayınca faaliyetin başarısız olduğunu düşündüm.”
Nizamiyede bulunduğu anda herhangi bir çatışma durumu olmadığını belirten Ergün daha sonra İstanbul’daki ailesiyle vedalaşarak 19 Temmuz’da kendi birliğine teslim olduğunu ifade etmiştir.
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *