» 
 

15 Temmuz'un ekonomik tahribatı KHK'larla giderilmeye çalışıldı

Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimi sonrasında ilan edilen ve ardından uzatılan OHAL sürecinde çok sayıda KHK yayımlanarak Türkiye ekonomisindeki tahribatlar giderilmeye çalışıldı.

Türkiye'nin 15 Temmuz 2016'da yaşadığı darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ve devamında sürecin uzatılması ile ekonomik tahribatların önüne geçebilmek için bankacılık, şirket faaliyetleri, istihdam ve yatırım konularında çok sayıda KHK yayımlandı. MGK tarafından devletin güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ya da gruplar ile terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da irtibatı bulunan binlerce çalışan görevlerinden ihraç edildi.

Şahısların görevlerine son verilmesi dışında pek çok kurum da kapatıldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatıldı, başkan ve daire başkanlarının görevlerine son verildi. Pek çok şirkete kayyum atandı ve TMSF'ye devredildi. Bu şirketler, TMSF gözetiminde ilgili bakanın atadığı yöneticiler tarafından ticari teamüllere uygun olarak soruşturma ve kovuşturma bitene kadar yönetilmesi karara bağlandı.

Ana faaliyet konusu fonların kurulması ve yönetimi olan Türkiye Varlık Fonu A.Ş. kuruldu. Burada sermaye piyasalarında araç çeşitliliğine katkı sağlamak, yurt içinde bulunan kamu varlıklarını ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik ve büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek hedeflendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *