» 
 

150 bin TL'ye kadar hibe desteği geliyor! Gençlere müjde

TÜBİTAK Tekno girişim Sermayesi çerçevesinde 2017 yılı için genç girişimcilere yüzde yüz hibe desteği kapsamında 150 bin TL verilecek.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Tübitak Tekno girişim Sermayesi kapsamında genç girişimcilere yönelik yüzde yüz hibe olarak 150 bin TL verileceğini açıkladı. Programla ilgili detaylı bilgiler veren Bakan Özlü hibenin yüzde 100 olacağına işaret etti. Bugün başlatılan Tübitak >Tekno girişim Sermayesi Desteği Programına göre 2017 için 62 milyon liralık bir bütçe ayrıldı. Bakanlığın verdiği destekle genç girişimcilere yüzde yüz hibe olacak şekilde 150 bin TL verilecek. Destek Türkiye çapında üniversiteler bünyesindeki uygulayıcı kuruluşlar tarafından organize ediliyor.

Bu kapsamda 20 uygulayıcı kuruluş yenilikçi ve araştırmacı fikirleri değerlendirecek olan kuruluşlar ilgili görüşleri TÜBİTAK'a bildirecek. Başvuruların birinci aşaması 10 Nisan 2017'de başlayıp, 28 Nisan'da sona erecek. İkinci aşama başvurular ise 1 Ağustos ile 15 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Destek yüzde yüz hibe şeklinde en fazla 150 bin TL olacak. Destek için ise 62 milyon civarı bir bütçe ayrılmış durumda. Bugün itibariyle yaklaşık 82 bin Kobi bu destekten yararlanarak paralarını almış durumda. 

SÜREÇ HIZLANDI

Piyasaya yaklaşık olarak 2 milyar 200 bin TL sıcak para girişi sağlandı. Bu durumda 185 bin KOBİ ilerleyen zamanlarda bu projeden yararlanmak için gerekli başvurularını yapacak. Sürecin hızlanması sonucu günde yaklaşık 10 bin kadar KOBİ bu destekten faydalanıyor. Hedef 460 bin 167 KOBİ'yi bu projeden faydalandırmak. Halen Ankara'da konuyla ilgili kişiler kredilerin verilmesi konusunda bankalarla iletişim halinde koordineli çalışıyor. Bakanın açıklamaları genç girişimciler ve KOBİ'lerin yüzünü güldürmüş durumda. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *