» 
»
 

16 Nisan'da oy verme saatleri ve seçim günü yasakları neler?

18 maddeden oluşan anayasa değişikliği için yarın 55 milyon 319 bin 222 seçmen sandık başına gidecek. Daha önce 6 kez referanduma giden Türkiye'de 5 kez "evet" 1 kez ise "hayır" sonucu çıkmıştı. Peki oy verme saatleri illere göre nasıl olacak? Seçim günü hangi yasaklar uygulanacak? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren 18 maddelik anayasa değişikliğini oylamak için yarın Türkiye sandık başına gidecek. 167 bin 140 sandıkta oylarını kullanacak seçmenler "evet" ya da "hayır" diyerek anayasa değişikliğini oylayacak. Yarın 7. kez halk oylaması için sandık başına gidecek olan vatandaşlardan seçmen kağıdı gelmeyenler de kütüğe kayıtlı olmaları ve ibraz edecekleri bir kimlik belgesini yanlarında bulundurmaları halinde oy kullanabilecek.

Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan kimlik belgesi ibraz edenlerin oy kullanabilmeleri için seçmen bilgi kağıdı ya da T.C. kimliği ispata elverişli belgeyi ibraz zorunluluğu var. Hangi sandıkta oy kullanacaksınız bunu öğrenmek için YSK'nın www.ysk.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

OY VERME SAATLERİ

Referandumda kullanılacak olan zarflar Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranlı ve sarı renkte olacak, birleşik oy pusulası ise beyaz renk üzerine "Evet" kahverengi üzerine "Hayır" ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşacak. Oylamada kullanılacak mühür ise "tercih" mührü olacak. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te oy verme saatleri 07.00 ile 16.00 arasında, diğer illerde 08.00 ile 17.00 arasında olacak. Oy verme saati bittiği halde sandık başında oy vermek üzere bekleyen varsa başkan tarafından sayılmak suretiyle sırayla oylarını kullanacak.

AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin yanı sıra ANAVATAN, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Hür Dava Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi, halk oylamasına ilişkin işlemlerde bulunabilecek ve sandık kurullarına üye verebilecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları 9 Nisan'da başlamıştı. Proganada serbestliği ise bugün saaat 18.00'de sona erecek. Radya televizyon kanalları ile yazılı, sözlü ve görsel basında propaganda Türkçe'nin yanı sıra farklı dil ve lehçeler kullanılabilecek.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak. Eğlence yerleri de oy verme süresince kapalı kalacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalar ise sadece yemek verebilecek. Silha taşımak sadece emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar için mümkün olacak. Her türlü yayın organınca saat 18.00'e kadar herhangi bir haber, tahmin ya da yorum yapılması yasak. 18.00 ile 21.00 saatleri arasında ise YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Tüm yayınlar saat 21.00'den itibaren serbest olacak ancak YSK gerek görürse 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılması kararı verebilecek.

16 NİSAN'DA NEYİ OYLAYACAĞIZ?

Yarın yapılacak referandumda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren 18 maddelik Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna göre oylanacak olan maddeler arasında milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarılması, milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e düşürülmesi, TBMM ve cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılması, cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiğinin kesilmemesi gibi maddeler yer alıyor.

Söz konusu maddelere göre cumhurbaşkanı hakkında bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri, teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.

TBMM, üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek. Anayasa Mahkemesinin üye sayısı 17'den 15'e düşürülecek. TBMM'nin bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019'da birlikte yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *