» 
»
 

167 generalin ve amiralin ataması gerçekleşti

Milli Savunma Bakanlığının, Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile GATA Komutanlığından 167 general ve amiralin çeşitli rütbelerle ve çeşitli görevlere atanmalarına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Milli Savunma Bakanlığının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 22 amiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 44 general, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 94 general ile GATA Komutanlığından da 6 general ve 1 amiralin çeşitli görevlere atanmaları kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığı alınan atama kararlarına göre, Zekai Aksakallı'nın korgeneralliğe terfi ettirmesinden sonra aldığı bu rütbe ile de Özel Kuvvetler Komutanlığındaki görevini sürdürecek. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığını ise Korgeneral Osman Erbaş yürütecek. Daha öncesinde Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevini orgeneral rütbesi ile Kamil Başoğlu yürütürken, bu göreve Korgeneral Tahir Bekiroğlu atandı. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığına 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay'ın üstlenmesinin öncesinde ise bu görevi orgeneral rütbesi ile İhsan Uyar yürütüyordu. Milli Savunma Bakanlığı'ndan alınan karara ilişkin ise Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Adli İşler Yardımcısı Tuğgeneral İhsan Bülbül, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine alındı. Müsteşar yardımcılıklarına ise Tümgeneral Ömer Şevki Gençtürk, Tuğgeneral İhsan Özdamar ve Tümgeneral Veli Tarakçı getirildi. Öncesinde tümgeneral rütbesi ile yürütülen Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığına Tuğgeneral Bülent Tuğrul atandı. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Dinçer Ural ise yeni rütbesi ile aynı görevini sürdürecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığında Harp Akademileri Komutanlığına Korgeneral Mehmet Şanver ve Harekat Başkanlığına da Tuğgeneral Mehmet Özlü getirildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe girişiminde kullanılan Akıncı Üssü'nün kapatılacağını bildirmesinin ardından 4. Ana Jet Üs Komutanlığından 4. Ana Jet Üs Komutanlığına herhangi bir atama gerçekleştirilmedi. 5. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Rafet Dalkıran, 2. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Sargun Göktun, Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Rafet Dalkıran, 1. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Erdoğan Gür, 9. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Kemal Turan, 3. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Ergun Eskici, 8. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral İbrahim Dülger, Adana İncirlik'te bulunan 10. Tanker Üs Komutanlığına Tuğgeneral İsmail Günaydın, 12. Hava Ulaştırma Ana üs Komutanlığına Tuğgeneral Selçuk Aygün atandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *