» 
»
 

171 yıllık Kuleli Askeri Lisesi tarihi hangi olayları barındırıyor?

FETÖ darbe girişimi nedeniyle Kuleli Askeri Lisesi’nin adı da hain kalkışmaya karışmıştı. Yeniden yapılanma kapsamında 171 yıllık lise kapatıldı. Peki Kuleli Askeri Lisesi'nin tarihi nasıl ve bugüne kadar hangi olaylara tanıklık etti işte detaylar...

Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnameyle OHAL kapsamında kapatılması kararlaştırılan liseler arasında yer alan Kuleli Askeri Lisesi’nin kuruluş tarihi 1845.

Aralarında eski genel kurmay başkanları, emekli orgeneraller, İlker Başbuğ ve Işık Koşaner gibi komuta kademesinden pek çok askerin mezun olduğu liseye her yıl 350-400 arasında öğrenci kaydolmaktaydı. KHK ile eğitim hayatına son verilen 171 yıllık lisede eğitime devam eden öğrencilerin ise ortaöğretim yerleştirme puanları göz önünde bulundurularak uygun okullara kayıtları yapılacak.

Kuleli Askeri Lisesi'nin tarihçesi

Şimdiki lisenin alanında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiği zaman koruluk, manastır ve kule bulunuyordu. Yavuz Sultan Selim döneminde ise manastır yeniçerilerine kışla olarak verilmiş olan alan zaman içinde süslü bir bahçe haline getirilerek Kuleli Bahçesi olarak bilinmekteydi.

Kanuni Sultan Süleyman bu bahçeye yüksek kuleli ve dokuz katlı büyük bir kaır yaptırmış, 3. Ahmet devrinde ise Bizans devrinden kalma kule yıktırılmıştı. Kuleli Askeri Lisesi’nin ilk yapısı 2. Mahmut döneminde süvari birlikleri için inşa edilen bir kışla olarak yaptırılmıştı. Abdülmecit 1843 yılında kışlanın yeni yapısını yarı kagir olarak inşa ettirdi ve iki tarafına da kuleler yaptırdı. Bundan sonra adına Kuleli Kışla denildi.

ransa'nın İstanbul Maslahatgüzarı M.Cheferre'nin istekleri doğrultusunda Fransız ve İngiliz askerlerden Kırım Savaşı’na katılmak için gelenler 1854 yılında kısmen buraya yerleştirildi. Müttefik askerlerin kışla ve hastanesi haline getirilen bu yapının kuzey kısmı aynı zamanda harpte yaralanarak tedavi edilenlerin mezarı haline geldi. 1856’da kışla İngilizler tarafından boşaltılırken, kasıtlı bir yangın çıkarılması sonucu tamamen harabeye döndü. Sultan Abdülaziz, 1871’de ana duvarları kagir, iç bölmeleri ve tavan ile tabanı ahşap olan iki kat halinde kışlanın bugünkü halini inşa ettirdi.

1845’te Kuleli Askeri Lisesi "Mekteb-i Fünun-i İdadiye" adı altında bugün İstanbul Teknik Üniversitesi olarak kullanılmakta olan Maçka Kışlası’na kuruldu. 1868’de liselerin birleştirilmesi kararı sonrasında Kuleli ve diğer dört askeri lise birleştirildi ve "Umum Mekteb-i İdadi Şahane" adıyla Galatasaray Kışlası’na taşındı. 1872 yılında ise tekrar ayrı olarak eğitime devam ettirilmeleri kararı sonucu Mekteb-i Fünun-i İdadiye ve Deniz İdadisi, Kuleli Kışlası'na "Kuleli İdadisi" adıyla taşındı. Artık kışlalıktan çıkıp okul haline gelmişti.

1877-1878 yılları arasında yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı sırasında bin hastaneye çevrildi ve okul Pangaltı’da bulunan Harp Okulu binasına nakledildi. Savaş sonrasında ise lise yeniden Çengelköy’de yer alan binaya taşınırken, mevcut artınca okul haricindeki hastane Beylerbeyi’ne, Askeri Tıbbiye İdadisi 1910 yılında Haydarpaşa’ya taşındı. 1912 ve 1913 yılları arasında Balkan Harbi yaşandığı sırada tekrar hastaneye dönüştürülen lise binasının öğrencileri kısmen Kandilli Kız Lisesi’nin bulunduğu Adile Sultan Sarayı’na, kısmen de Beylerbeyi Sarayı etrafındaki binalara gönderildi. Okul ancak 1913 yılında eski yerine taşınabildi.

Önce Kağıthane’de bulunan çadırlardan oluşan ordugaha götürülen Kuleli İdadisi, kısa süre sonra da Maçka’da karakol binasına nakledildi. 1920’de İstanbul’un işgali sırasında itilaf devletleri adına okul, İngilizlere teslim edildi ve onların izniyle “Ermeni Eytam Okulu” ( Ermeni Yetimler Okulu) olarak Ermenilere verildi. Ermeni göçmenleri 1923 yılına kadar burada barındı. Ancak 1919 ile 1920 yılları arasında 230 öğrenci Kuleli Askeri Lisesi’nden firar ederek milli mücadele saflarında savaştı ve 88 öğrenci şehit oldu. Okul ise ancak 3 yıl sonra Lozan Barış görüşmeleri ile birlikte İngilizlerden alınarak Türk makamlara teslim edildi ve 1923 yılında yine kendi yerine taşındı.

1924 yılında Tevhid-i Tedrisat kanunu çerçevesinde okul sivil liseye dönüştürüldü ve “Kuleli Lisesi” adını aldı. Ancak yıl sonunda okul tekrar askeri liseye dönüştürüldü. Bugünkü adını ise 1925 yılında aldı.

2. Dünya Savaşı sırasında Balkan devletlerinin Türkiye sınırlarına kadar gelmeleri üzerine Mayıs 1941 tarihinde okul Konya’ya nakledildi ve kışla 1000 yataklı hastane haline getirilerek Boğaz Nakliyat Komutanlığı taşındı. 2. Dünya Savaşı bitince 1947’de Konya’dan tekrar İstanbul’a nakledilen lise çeşitli tamirat ve eklemeler ile eğitim hayatını sürdürdü. 1975-1976 öğretim yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerdeki fen kolu programı uygulanan lisenin 3 yıl olan eğitim süresi hazırlık sınıfının eklenmesiyle 4 yıla çıkarıldı. Son olarak 2005-2006 eğitim öğretim yılı itibariyle lise öğretiminin 4 yıla çıkarılması ile birlikte hazırlık sınıfı kaldırıldı ve eğitim 9. sınıftan başladı.

15 Temmuz’da yaşanan FETÖ darbe girişimi sonrasında kamu kurumlarında bulunan örgüt üyelerinin KHK ile temizlenmesi amacıyla bu şahısların en çok girdikleri tespit edilen askeri liselerin kapatılması kararı alındı ve Kuleli Askeri Lisesi’ndeki bazı asker ve subay statüsündeki yöneticilerin de FETÖ darbe girişimine katılmış oldukları, bir kısmının da Çengelköy’deki sivillerin katledilmesi olayına karıştıkları tespit edilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *