» 
»
 

17.2 milyar dolarlık diz çökmüş Hitler heykeli ABD'de satıldı

ABD New York’ta düzenlenen bir açık arttırmada, İtalyan heykektraş’ın yapmış olduğu heykel, diz çökmüş halde Hitler’i simgeliyor. 78 milyon dolarlık eserin satıldığı organizasyonda Hitler heykeli 17.2 milyon dolara satıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Rockefeller Plaza'nın New York ofisinde "Savaş Sonrası Dönem ve Çağdaş Sanat" içerikli açık arttırma gerçekleştirildi. Açık arttırmada toplam 78 milyon dolar tutarında gerçekleştirilen satışlar arasında en dikkat çeken eser diz çökmüş Hitler heykeli oldu. Ayırca heykel müzayede rekoru da kırdı.

Christie's Müzayede Evi'nin organize ettiği açık arttırmada Savaş Sonrası Dönem ve Çağdaş Sanat Başkan Yardımcısı Loic Gouzer'in küratörlüğünü yaptığı açık arttırmanın adı ise "Başarısızlığa Mahkum'' oldu. 2001 yılında hiciv tarzı heykelleriyle bilinen İtalyan heykeltraş Maurizio Cattelan tarafından yapılan diz çökmüş Hitler heykeli, 10 ila 15 milyon dolar fiyat aralığı konulmasına rağmen tam olarak 17.2 milyon dolara açık arttırma usulü satıldı. Balmumu ve polyester reçine ayrıca gerçek insan saçı kullanarak yapılan diz çökmüş Hitler heykeli ile Cattelan, daha önceki 7.9 milyon dolarlık rekorunu da böylece kırmış oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *