» 
»
 

18 maddelik Anayasa değişiklik teklifi 1. tur oylaması sona erdi

9 Ocak pazartesi başlayan Anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri aralıksız 7 gün sürdü ve TBMM Genel Kurulu'nda 18. maddenin kabulü ile 1. tur oylaması tamamlandı.

AK Parti'nin 18 maddelik "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" 1. tur oylaması TBMM Genel Kurulu'nda 9 Ocak pazartesi günü başlamış ve aralıksız 7 gün sürmüştü. 18. maddenin de kabulü ike 1. tur oylama sona erdi.

Anayasa değişiklik teklifinde "yargı yetkisi" başlığında değişiklik ile yargı yetkisi Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm "bağımsız ve tarafsız mahkemelerce" olarak değiştiriliyor.

Milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkaran değişiklik teklifinde milletvekili seçilebilme yaşı da 25'ten 18'e indiriliyor. Ancak "askerlikle ilişiği olanlar" milletvekili adaylığına başvuramıyor.

TBMM'nin seçim dönemi başlığı ise "TBMM'nin ve cumhurbaşkanının seçim dönemi" olarak değiştiriliyor. Hem TBMM hem de cumhurbaşkanlığı seçimleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılıyor ve seçmenler her iki seçim için aynı gün sandığa gidiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yeterli çoğunluğun birinci oylamada sağlanamaması durumunda, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *