» 
»
 

180 derece boynu eğik çocuk iyileşmek için 4 mil uçtu!

Mahendra Ahirwar henüz 13 yaşında ve hastalığından dolayı diğer çocuklar gibi görünmüyordu. Tam 50 doktora giden ve 4 bin mil uçan küçük çocuğun boynu tam 180 derece eğik. Bir yardımsever tarafından toplanan para ile 10 saatlik ameliyata girdi...

Mahendra Ahirwar 13 yaşında Hindistanlı bir ailenin dört çocuğundan biri. Mahendra Ahirwar nedeni bilinmeyen bir doğuştan hastalığa yakalanıyor. Bu amansız hastalık zaman içerisinde Mahendra büyüdükçe daha da belirginleşiyor. Konjenital miyopati tanıtısı konulan 13 yaşındaki küçük çocuğun, kas yapılarının birbirinden bağımsız olmasından dolayı, çocuk büyüdükçe gözle görülür şekilde belli olmaya başladı ve 13 yaşında iken artık boynu, bedeninden 180 derece eğik duruma geldi. Ancak bir yardımsever onun bu haline, kendi çocuğunun da bu durumda olabileceğini düşünerek, yani kendisini onun anne-babası yerine koyarak onun için elinden geleni yapmaya karar verdi.

Bebekliğinden bu yana tam 50 doktora göründü ve tedavisini bulabilmek uğruna bıkmadan 4 bin mil uçtu! Ahirwar, diğer çocuklardan farklı olduğundan dolayı ve arkadaşlarının kendisinden uzaklaştığından dolayı tedavisini aramak için ailesi ile seferber oldu. Ahirwar'ın durumunu gören İngiltere Liverpool'da yaşayan Julie Jones adında genç bir kadın yardım fonu oluşturdu. Kısa süre içerisinde tam 12 bin sterlin toplayan Jones, Hindistan Delhi'deki omurilik cerrahı Dr. Rajagopalan Krishnan'la bir randevu aldı ve küçük Mahendra için ameliyat günü belirlendi. Cerrah hekimin önderliğinde büyük bir ekip ile düzenlenen operasyon tam 10 saat sürdü. Küçük çocuğun boynundaki kemik diskleri çıkartılıp, vücudundaki leğen kemiğinden alınan grefti ile değiştirildi. Güçsüz olan boyun kaslarını daha da güçlü hale getirebilmek için metal plaka takıldı.

Doğuştan Konjenital miyopati hastalığına yakalanan Mahendra'nın annesi 36 yaşındaki Sumitra Ahirwar ve 41 yaşındaki babası Mukesh Ahirwar dört evladından biri olan çocuklarına ellerinden geleni yaptıklarını ama her defasında başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladılar. Mahendra'nın Lalit adında bir abisi ve 8 yaşındaki kızdeşi Surendra ve Manisha kardeşlerinin iyileşmelerini çok istediklerini dile getirdiler. Kardeşlerinin görünümünden dolayı hep utandığını ve arkadaşlarının onunla oyun oynamamasının Mahendra'yı çok üzdüğünü söylediler. Bu durumu öğrenen Liverpool'daki Jones, açtıığı bir yardım fonunda 12 bin sterlini Mahendra'ya ulaştırdı ve ameliyat olmasını sağladı. Bu nedenle ona çok minnet duyduklarını dile getiren aile, biran önce Mahendra'nın sağlığına kavuşmasını beklediklerini eklediler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *