» 
»
 

2 bin yıllık tarihi eserleri daire karşılığında aldılar!

İzinsiz kazı yaparak 2 bin yıllık tarihi eserleri elde ettiğini açıklayan şüpheli A.Ş. (50) ve Y.Z. (44) nin elde ettiği eserler arasında 1 adet Afrodit Heykeli, 7 adet gözyaşı şişesi ve birkaç eser ile birlikte toplamda 13 tarihi eser bulunmakta!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir Efes’te izinsiz kaçak kazı yapılarak elde edildiği öğrenilen tarihi eserleri satmaya çalışan 2 kişi ile ilgili ihbar üzerine çalışmalar başlattı.

Sivil polis ekipleri kendilerini koleksiyoncu olarak tanıtarak 2 şüpheli ile görüşmeye başladı. Şüphelilerin açıklamalarına göre Roma Dönemi’ne ait 1 adet Afrodit Heykeli, 7 adet gözyaşı şişesi, 2 adet şarap kabı, 2 adet küp ve bir prensese mezar hediyesi olarak gönderilen cam levha olduğunu belirterek toplam 13 adet eser karşılığında 1 milyon lira istediğini belirtti. Sivil polis ekipleri tarihi eserleri gördükten ve inceledikten kısa bir süre sonra izinsiz kaçak kazı yapan şüpheliler yakalandı.

Gözaltına alınan şüpheliler sorgu için Vatan Caddesi’nde bulunan Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Yapılan sorguda şüpheli A.Ş. (50) ve Y.Z. (44) eserleri daire karşılığında aldıklarını iddia ettiler. İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri konu ile ilgili İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkililerine bilgi verdi. 2 bin yıllık olan ve paha biçilemez olan tarihi eserlerin yapılacak çalışmalar ardından İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edileceği öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *