» 
 

2 yıl hapis cezası istemi ile yargılanan Cem Yılmaz'ın davasında karar verildi

Komedyen Cem Yılmaz, eski Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na sosyal medya hesabından hakaret ettiği iddiası ile hakkında iki yıla kadar hapis istemiyle açılan davada beraat etti.

Eski Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na sosyal medya hesabından hakaret ettiği iddiasıyla Cem Yılmaz'a hakkında iki yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakkında, sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiye hakaret suçlaması ile dava açılan Yılmaz ile Cebiroğlu duruşmaya katılmazken, tarafların avukatları ise duruşmada hazır bulundu.

Cebiroğlu'nun avukatı Ali Ulvi Çağıran, sanık Cem Yılmaz'ın cezalandırılması gerektiğini mahkemede ifade etti. Sanıçka bugüne kadar ibraz edilenlerin dosya kamsamında bir ilgisinin olmadığını öne süren Çağıran, genellikle siyasi kişilerle ilgili kararlar olduğunu, bu kişilerin kamuoyunda yer alan eleştirilere katlanma yükümlülüklerinin olabilirliğini ifade etti.

Ancak kamu görevlisi şahısları küçük düşüren ve aşağılayan beyanların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığını ve sanığın cezalandırılmasını istediklerini belirtti.

Cem Yılmaz'ın avukatı Çetin Yüksel ise savunmasında müvekkilin beraatini talep etti. Yılmaz'ın kamuoyuna mal olmuş ve herkes tarafından bilinen biri olduğunu vurgulayarak, kamuoyunda yer alan bir haberle ilgili kişisel görüşlerin paylaşıldığını, bunları da tweet atarak dile getirdiğini, herhangi bir TV ya da radyo aracılığı ile paylaşımın olmadığını ve Yılmaz'ın şimdiye dek kimseye hakarete dayalı bir davası olmadığını dile getirdi.

Bu nedenle de müvekkilinin attığı tweetin içerisinde herhangi bir hakaret beyanı olmadığını, müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep ettiğini söyledi.

Avukatların savunmalarını yaptıktan sonra Cem Yılmaz'ın, eleştiri ve düşünce açıklaması şeklindeki beyanların ötesinde hakaret kastının bulunmaması nedeniyle üzerine atılı suçtan ötürü beraatine karar verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *