» 
 

20 Bin nüfuslu ilçelere doğalgaz ulaşması için düğmeye basıldı

22 Ekim 2016 tarih ve 29865 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereğince merkez nüfusu 20 bin ve üzeri olan ve dağıtım bölgesi dışında bulunan ilçelere doğal gaz ulaştırılmasında için düğmeye basıldı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayımlanan karar kapsamında, merkezindeki nüfusun 20 bin ve üzeri olan ilçeler için doğal gaz ulaştırılması hususunda çalışmalar başlatıldı. Bu bağlamda önce BKK uyarınca hak sahibi ilçeler tespit edilecek.

BOTAŞ, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve EPDK tarafından yürütecek çalışma gereğince eldi edilen veriler neticeğinde son sözü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı söyleyecek. Elde edilen veriler sonrasında da hangi ilçenin hangi dağıtım bölgesine dahil edileceğine karar verilmiş olacak.

Bu önemli yatırımda ilk kural olarak 30 kilometre ve üstü yatırımları BOTAŞ tek başına üstlenecek olmasına karşın 30 kilometre altındaki yatırımları ise BOTAŞ ile dağıtım şirketleri birlikte çalışacak. Bunun yanı sıra dağıtım şirketinin tüm yatırımı üstlenmesi de mümkün olabilecek.

Çalışmalarda Ankara'da doğalgaz altyapısı bulunmayan 8 ilçeye de, BOTAŞ ve Başkentgaz ortaklığında yatırım yapılacak. Bu projeden yararlanacak 8 ilçe arasında nüfusu 20 binin üzerinde olan Bala, Haymana ve Nallıhan ile nüfusu 20 binden az olan Ayaş, Çamlıdere, Evren, Güdül ve Kalecik bulunuyor. Bu arada, Şereflikoçhisar ilçesine doğalgaz yatırımının da bu yıl başlaması planlanıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *