» 
»
 

20 dakikalık tedaviyle idrar kaçırmadan kurtulun

Pek çok kadının şikayetçi olduğu idrar kaçırma sorunu, normal doğumun ve yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görüldüğü için çoğu kişi tedavi yoluna gitmiyor. Ancak, 20 dakikalık idrar kaçırma tedavisi ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün...

Kadınların kontrolü dışında ortaya çıkan, hem hijyenik sıkıntılara hem de sosyal yaşamı etkileyen idrar kaçırma problemi genellikle normal doğum sonrasında ya da yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Türkiye'de idrar kaçırma sıklığı üzerine yapılan çalışmalarda, menopoz döneminde olan kadınların yarısında ve doğurganlık çağındaki kadınların 3'te 1'inde görülebiliyor. Peki, idrar kaçırma neden olur?

İdrar kaçırmanın en önemli nedeni, pelvis tabanının ve idrar torbasının destek dokusunun zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkmasıdır. Hasta öksürdüğünde ya da zorlandığında stres tipi idrar kaçırma durumu olur. Genellikle bu durum çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma ya da eğitimsiz kişiler tarafından doğurtulma ile bağlantılıdır. Öte yandan menopoz, ileri yaş, ağır çalışma, uzun süreli kabızlık, astım, şişmanlık, bronşit gibi akciğer hastalıklarına bağlı da görülebilir.

Hastanın şikayetleri ciddiyse ve yaşam kalitesi olumsuz yönde etkileniyorsa kesin tedavi ameliyattır. En etkili ameliyat ilk ameliyattır ve ameliyat sayısı arttıkça başarı oranı düşer. Başarı oranı yüzde 90 olan ameliyatla, idrar torbasından dışarı akmasını sağlayan üretra denilen boru şeklindeki organın altına ameliyat ipleriyle örülmüş 1 cm genişliğinde yapay bant takılıyor ve hasta lokal anestezi altında 1-2 cm küçük kesiklerle 15-20 dakikada idrar kaçırma probleminden kurtulabiliyor. Ameliyat sonrasında ağrı ve kanama çok az oluyor. Hasta 2-3 gün sonra normal yaşamına dönebiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *